V dnešnom Atlase zelenej krásy si budeme všímať nenápadnú rastlinku, ktorá fungovala u našich predkov ako ľudový liek s nezvyčajnou silou. Medzi ostatnými farebnejšími a výraznejšími rastlinami bola sivou myškou. Ale tí, ktorí sa venovali ľudovému liečiteľstvu vedeli o jej sile. Kvitne od marca do novembra a jej plod- šešuľka- obsahujúci niekoľko semien pripomína tvarom kapsu, takže s jej poznávaním by sme v prírode nemali mať problém. O rastline, ktorá sa stala populárnou už pár storočí dozadu sa s bylinkárkou Ivanou Kútikovou z Bátoviec rozprávala Hana Michalčíková.
Kapsička pastierska I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Každý skúsený bylinkár vám povie, že veru na každú chorobu existuje bylinka. Sú však aj také v našej prírode, ktoré poskytujú úľavu hneď pri niekoľkých zdravotných ťažkostiach. A jednou z takýchto rastliniek, ktorá pomáha ľuďom už veľmi dlho je Kapsička pastierska, ktorú vám dnes predstavujeme v Atlase zelenej krásy. Navonok nenápadná bylinka s drobnými bielymi kvietkami a plodmi pripomínajúcimi kapsu ,vďačí za svoje liečivé vlastnosti obsahu sulforánu, zlúčenine s antioxidačným , protizápalovým a antibakteriálnym pôsobením. Hana Michalčíková sa bylinkárky Ivany Kútikovej z Bátoviec pýtala, prečo je kapsička pastierska vzácna?
Kapsička pastierska II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Plody Kapsičky pastierskej sa využívali kedysi aj ako náhrada tymianu alebo horčice. A ešte rada na záver. Ak sa viac než na čerstvú bylinu ,chcete spoľahnúť na sušenú, tak si ju môžete pripraviť do zásoby. Sušenie Kapsičky pastierskej netrvá dlho, schne veľmi rýchlo. Pri sušení však dbáme, aby sa usušili aj plody. Farba správne usušenej rastliny by mala byť svetlo zelená až žltohnedá.