Tussilago farfara - je latinský názov liečivej, medonosnej byliny, ktorú si dnes, v Atlase zelenej krásy, budeme všímať. Na Slovensku ju poznáme pod oficiálnym názvom Podbeľ liečivý , ale má aj ľudové názvy: matkino líčko, babuška, konské kopyto, či pánbožkov chlebíček. Je to jedna z tých byliniek, ktoré nám signalizujú príchod jari. Hoci je na pohľad nenápadná, vďaka krásnym svetložltým kvetom ju určite neprehliadnete. A teraz už o to viac, že vám povieme, aká je užitočná. Hana Michalčíková sa o Podbele liečivom rozprávala s bylinkárkou Ivanou Kútikovou z Bátoviec.
Podbeľ liečivý 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Podbeľ liečivý, po latinsky Tussilago farfara má ako sme spomínali mnoho ľudových názvov, ktoré tiež svedčia o tom, že bol u bylinkárov vždy veľmi obľúbený. Najčastejšie mu vravia „vyháňač kašľa“, ale napríklad v Čechách má názov „boli-očko“ a tradovalo sa, že kto ho prvý na jar uzrie, ten si má ním pretrieť oči, aby ho neboleli. Kvitne medzi burinou a je prvou bylinkou, ktorá svetložltými kvetmi zaujme našu pozornosť, aj včelí sosáčik a bacilom zahatá cestu do pľúc.
Podbeľ liečivý 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Možno ste však podbeľ liečivý ešte nezbierali - tak vás upozorníme, že pokiaľ podbeľ kvitne a to je v tomto čase- je jeho identifikácia pomerne jednoduchá. Bledožlté kvety. Ak však zbierate listy v čase, keď už podbeľ nekvitne, môžete si ho zameniť za deväťlist alebo lopúch. Nebezpečenstvo nehrozí, pretože ani jedna zo spomínaných bylín nie je nebezpečná. Možno len pre vašu lepšiu orientáciu v prírode: listy podbeľu liečivého dorastajú do veľkosti 10 centimetrov, zatiaľ čo listy deväťlistu či lopúcha sú podstatne väčšie.