Botanicky topoľ, latinsky Populus, ako druh dreviny patrí do čeľade vrbovité, a to preto, lebo rastie pri vodách, pri brehoch riek a okrajoch močarísk, čím je podobný vŕbe a podobne ako vŕba aj rýchlo rastie.
Jeho kvety sú väčšinou dvojdomé a objavujú sa skoro na jar pred listami. Visia na dlhých jahňadoch vytvorených z pukov v pazuchách listov z predchádzajúceho roka. Práve teraz je najvhodnejšie obdobie na zbieranie jeho liečivých púčikov.
Na našom území sa nachádza viac druhov topoľa. Ktoré sú to a čím sa od seba líšia aj o tom sa Marcela Jedináková rozprávala s lekárkou a odborníčkou na konštitúciu rastlín Hanou Štvrtinovou.
Atlas zelenej krásy - Topoľ 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Najviac rozšírené sú topole čierne a jeho kultivary, ktoré rastú v náplavových oblastiach, čiže v okolí Dunaja a Moravy, ale aj v okolí niektorých jazier a tiež tam, kde je vlhšia pôda a vysoká hladina podzemnej vody asi jeden až jeden a pol metra.
Prečo je to tak? O tom sa Marcela Jedináková rozprávala s lekárkou a odborníčkou na konštitúciu rastlín Hanou Štvrtinovou.
Atlas zelenej krásy - Topoľ 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Drevo z topoľa je mäkké a ľahko sa tvaruje, preto sa vo veľkej miere využíva aj v nábytkárskom priemysle.