Nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o mestskú zeleň je aj odstraňovanie inváznych druhov. Keďže táto zákonná povinnosť bola dlhodobo zanedbávaná, odstránenie invázneho druhu dnes už často znamená výrub viacročného vzrastlého stromu, na ktorý si obyvatelia zvykli. V skutočnosti sú ale tieto druhy mimoriadne škodlivé. Vďaka svojmu extrémne rýchlemu rastu priestorovo utláčajú okolitú vegetáciu. V dnešnej časti „Atlasu zelenej krásy“ zohrá hlavnú úlohu pajaseň žliazkatý. Miroslav Würfl sa odborníčky na biodiverzitu Viery Šetterovej Stanovej z Inštitútu aplikovanej ekológie najprv opýtal, ako ho spoznáme v živej prírode.
Pajaseň žliazkatý 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Opäť sa vrátime k Malému Dunaju, aby sme listovali v Atlase zelenej krásy. Rastie tu pajaseň žliazkatý – ten patrí k inváznym druhom, ktoré vzbudzujú obavy aj v Európskej únii. Práve preto sa do tejto lokality vybrali botanička Viera Šetterová Stanová z Inštitútu aplikovanej ekológie spolu s Miroslavom Würflom.
Pajaseň žliazkatý 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Toľko botanička Viera Šetterová Stanová z Inštitútu aplikovanej ekológie, ktorá nám spolu s Miroslavom Würflom priblížili prírodné krásy na Malom Dunaji - a dnes nám predstavili invázny druh dreviny – pajaseň žliazkatý.