Z programov folklórnych súborov a skupín sa môžeme veľa dozvedieť. Ako ľudia pracovali, tancovali, spievali, aj ako sa stravovali a odievali. Menej známe už je, že mnohé udalostí, ktoré doliny a dediny zasiahli , sú tiež zaznamenané v programoch na podporu ľudovej kultúry. Takto sa aj k mladej generácii dostáva do povedomia maľovaná, vyšívaná, vyspievaná a v povestiach hlavne prerozprávaná história kraja. Hane Michalčíkovej to v rozhovore potvrdila vedúca Folklórnej skupiny Uhrovčan , ktorá je na scéne od roku 1993 - Elena Beštová.
Folklórna skupina Uhrovčan spracúva v programoch nielen kultúrne zvyky Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Neviem, či by mladí ľudia vedeli, čo sú to sámiky, ale ak sa to dozvedia zo zástery , ktorá je súčasťou pôvodného kroja Zay-uhrovskej doliny, celkom iste im to bude slúžiť nielen na rozšírenie slovnej zásoby, ale aj na pochopenie doby, v ktorej mali prednosť bohatí. No a bohatstvo sa určovalo aj takto symbolicky- počtom sámikov na zástere.