Dnešný otvorený svet poskytuje množstvo príležitostí. A tak v každej rodine sa nájde niekto, kto žije, natrvalo alebo dočasne niekde v zahraničí. Neraz sú takéto rodinné stretnutia o to vzácnejšie, keď sa niekým z rodiny stretávame len sporadicky. No s najbližšími príbuznými chceme byť v častejšom kontakte. Aj preto sa dnes budeme zamýšľať aj nad tým v akom kontakte sme s našimi blízkymi v ďalekej cudzine. Jeden z názorov nám teraz sprostredkuje Martin Jurčo.
I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. V dnešnej rannej téme sa rozprávame o tom v akom kontakte sme s príbuznými v zahraničí. Dnešná doba ponúka množstvo príležitostí, a najmä mladí ľudia sa rozhodnú v zahraničí usadiť natrvalo. A potom nastupuje komunikácia na diaľku. Ako potvrdzuje rozhovor Martina Jurča – na diaľku nemusíme komunikovať len s príbuznými, ale možno aj s náhodnými priateľmi. Počúvajme tento príbeh.
II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. V dnešnej rannej téme sa rozprávame o tom, v akom kontakte sme s našimi príbuznými alebo priateľmi v zahraničí. Ani netušíme, kde nás v živote osud zaveje a mnohé plány sa napokon zrealizujú podľa iného scenára. Takúto skúsenosť vyrozprávala Martinovi Jurčovi aj naša kolegyňa Tatiana Šušková. Jej pôvodná predstava bola, že syn si založí rodinu na Slovensku a budú celý čas spolu. Napokon sa z nej stala exotická babička zo Slovenska. Kam teda odišiel jej syn?
III. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Počas dnešného rána sme sa s vami rozprávali o tom, ako komunikujete s príbuznými a blízkymi v zahraničí. Niekto využíva všetky vymoženosti sociálnych sietí, ale stále je v kurze aj klasická pošta. Gabriela Beregházyová a Zuzana Palovič sa venujú téme slovenského vysťahovalectva od konca 19. storočia až po súčasnosť. Vyhľadávajú a spracúvajú príbehy najmä tých, čo sa vysťahovali do Ameriky. Ich osudy boli všelijaké – úspešné, ale aj smutné, keďže na prelome storočí sa chodilo do Ameriky pracovať do bane. V niektorých rodinách sa však príbehy príbuzných udržiavajú celé desaťročia. Ako spolu komunikovali kedysi? Martinovi Jurčovi povedala Gabriela Beregházyová.
IV.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Gabriela Beregházyová a Zuzana Palovič spracovali 17 príbehov slovenských vysťahovalcov, tak, ako sa uchovali v pamätí príbuzných a archívov. Téma slovenského vysťahovalectva do Ameriky bola totiž celé desaťročia neprebádaná. Ani po páde železnej opony sa jej nikto podrobnejšie nevenoval - najmä pokiaľ ide o príbehy obyčajných ľudí.