Ktoré zvieratá patria medzi najinteligentnejšie?

Ktoré zvieratá patria medzi najinteligentnejšie?

Krkavce, delfíny, ľudoopy, slony, vlky, potkany? Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že inteligencia je iba ľudská vlastnosť. Vedci už veľakrát porovnávali ľudí a zvieratá v rôznych testoch. A ukázalo sa, že niektoré živočíchy dokážu používať mozog na všeličo, aj riešiť problémy. Naši zvierací priatelia v sebe ukrývajú výnimočné schopnosti. Mária Babinská urobila najskôr anketu, položila otázku „Ktoré zviera je podľa vás najinteligentnejšie?“

I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

V staroveku ľudia verili, že zvieratá sú rovnako inteligentné ako ľudia, len nevedia hovoriť. V stredoveku ich z kresťanského hľadiska považovali za nižšie bytosti bez rozumu, lebo na rozdiel od nás, ľudí nemajú dušu. Kým Darwin u opíc a psov predpokladal uvedomujúcu myseľ, behavioristi vnímali zvieratá len ako stroje a tvrdenia, že zviera môže myslieť, cítiť, považovali len za pripisovanie ľudských vlastností zvieratám. Ako je to s inteligenciou u primátov? Mária Babinská sa zhovárala so zoologičkou Magdalénou Hadovou, ktorá pracuje v bratislavskej ZOO.

II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Nielen my ľudia sme jedinými inteligentnými tvormi na tejto planéte. Veľa zvierat preukazuje neuveriteľné schopnosti, ktoré nás dokážu prekvapiť. Šimpanzy dokážu riešiť komplexné úlohy, používať nástroje a dokonca aj komunikovať medzi sebou pomocou znakovej reči. V roku 2005 sa samica šimpanza menom Washoe stala prvým zvieraťom, ktoré sa naučilo používať znakovú reč na komunikáciu s ľuďmi. Ovládala viac ako 300 znakov a dokázala sa pomocou nich vyjadrovať o svojich pocitoch, túžbach a zážitkoch. Tentoraz Mária Babinská oslovila chovateľku Veroniku Machovú z bratislavskej ZOO. Hovorili o inteligencii krkavcovitých vtákov.

III. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Od rána sa zamýšľame nad tým, ktoré zvieratá sú najinteligentnejšie. Delfíny sú považované za najinteligentnejšie cicavce na svete. Dokážu sa učiť nové veci, riešiť problémy a komunikovať medzi sebou pomocou komplexného systému zvukových signálov. Sú tiež veľmi spoločenské zvieratá a žijú v skupinách. V rámci týchto skupín si delfíny vytvárajú silné sociálne väzby a pomáhajú si navzájom pri love, ochrane pred predátormi a výchove mláďat. Veľmi inteligentné sú aj primáty. Učia sa rýchlo, sú schopné používať logiku a pri riešení zložitých úloh a rébusov prenikajú do podstaty problému. Je možné ich natrénovať, aby sa naučili komunikovať pomocou symbolov alebo znakového jazyka. My sa teraz zameriame na vlky. Márii Babinskej viac povedal chovateľ v bratislavskej Zoologickej záhrade Peter Seleštiansky.

IV. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Autorka: Mária Babinská

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame