Zaiste si to pamätáte z minulosti, ak sa niektorá vec pokazila, väčšinou sme hľadali najbližšiu opravovňu. A nešlo len o elektroniku, ale najmä odevy, topánky alebo kabelky. Dokonca veľmi dávno existovali aj opravovne pančúch. V posledných desaťročiach sa to zmenilo. V obchodoch je množstvo lacného textilu a obuvi. No situácia sa v poslednom čase mení a neraz obľúbené a drahšie kúsky kabeliek či textilu putujú do opravy. Ako sa na to pozerá trnavská umelkyňa Miroslava Kuracinová Valová? Pýtal sa Martin Jurčo.
I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Dnes hovoríme o oprave obuvi, textilu a aj o tom, či si veci dávame radšej opravovať alebo ich rovno zahodíme a hľadáme v obchode nejakú novú náhradu. Vraj generácia dnešných mladých ľudí už radšej kupuje staršie veci a dáva si ich opraviť – získajú vraj tak aj mnohé originálne kúsky. Využívate služby opráv? V ankete sa pýtal Martin Jurčo.
II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. O služby opráv textilu a brašnárov je napodiv stále záujem. No vznikajú aj prevádzky tzv. up-cyklácie. Tam vám môžu oblečenie nielen opraviť, ale aj vylepšiť. Martinovi Jurčovi povedala viac Veronika Sekerová zo združenia Les i more v Trnave.
III. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. O služby opráv textilu a brašnárov je napodiv stále záujem. Aj keď mnohí opravári textilu či obuvi nemajú komu odovzdať svoje remeslo. Potvrdzuje to aj najstarší slovenský živnostník, brašnár Alfonz Magula. Má 93 rokov a stále prevádzkuje svoje brašnárstvo. Martinovi Jurčovi povedal aj o tom ako jeho prevádzka funguje a ako si vie vždy poradiť.
IV.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Alfonz Magula je v Trnave jedným z mála brašnárov, ktorí robia, ako sa hovorí, po starom. Má svoju dielničku, dva stroje a všetko čo má mať správny brašnár. Nebolo by to nič zvláštne, keby sme nehovorili o jeho veku. Má 93 rokov a je stále veľmi aktívny a čulý, a je ochotný pomôcť každému.