O povinnom zbere a triedení textilného odpadu sme v téme rána hovorili už minulý týždeň. Dnes sa k téme vrátime z trochu iného pohľadu. Keď sa povie triedenie textilu, väčšina z nás si totiž predstaví špeciálne kontajnery charitatívnych organizácií, kam vhadzujeme oblečenie, ktoré sa dá opakovane nosiť, a prúdi k ľuďom, ktorí takúto pomoc potrebujú. Na druhej strane nám však vzniká odpad napríklad aj v podobe roztrhaných a špinavých tričiek, nohavíc či starých ponožiek, ktoré by po nás už ťažko niekto nosil. Čo s týmto odpadom? Viete, že po novom by ste ho mali triediť? Ako sa snažíte využiť takýto druh textilu a čo s ním v praxi robíte, keď sa ho chcete zbaviť?
I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Zber textilu na Slovensku funguje už dlhšie – najmä pre potreby charít, od nového roka je takýto zber povinný pre každú samosprávu, navyše zbierať musí aj špinavý a roztrhaný či inak poškodený textil, ktorý nie je vhodný pre charity. Ako s textilom nakladáte vy? Čo robíte napríklad z roztrhanými nohavicami či tričkom, ktoré sa už nedá vyprať, alebo starými ponožkami? Triedite takýto textil a vedeli ste, že by ste tak mali robiť? Ako sa snažíte využiť takýto druh textilu a čo s ním v praxi robíte, keď sa ho chcete zbaviť? Povinný zber textilu vyplýva z európskej legislatívy, ktorej sa musela prispôsobiť aj tá naša. Nie všetky veci však sú doriešené. Viac Jane Obrancovej povedal riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu Ján Chovanec.
II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Roztrhnutá plachta, bunda s pokazeným zipsom, tričko obliate čučoriedkovým džúsom či nohavice, po ktorých po páde zostali diery na kolenách. Aj takýto textil by po novom mali samosprávy zbierať ako odpad. Doteraz mnohé zabezpečovali zber textilu pre potreby charít, kam však spomínané veci, ani iný poškodený textil, nepatrí. Čo teda s týmto odpadom? Viete, že po novom by ste ho mali triediť? Ako sa snažíte využiť takýto druh textilu a čo s ním v praxi robíte, keď sa ho chcete zbaviť? V mnohých mestách a obciach sú aj teraz známe kontajnery na textil pre charity, avšak zber špinavého textilu je neraz len v príprave. Jane Obrancovej situáciu v Nitre popísal hovorca Tomáš Holúbek.
III. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Povinnosť zabezpečiť triedený zber textilného odpadu vznikla slovenským samosprávam od nového roka. Zber pritom v mnohých mestách a obciach existoval už predtým najmä cez špeciálne kontajnery, kam sme mohli a stále môžeme vhadzovať oblečenie a textil, ktorý sa dá použiť napríklad na charitatívne účely. Čo však so starými deravými ponožkami, roztrhanými nohavicami či bundou s pokazeným zipsom, a teda textilom, ktorý sa už opätovne použiť nedá? Zisťovala Jana Obrancová.
IV.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Slovensko je považované za skládkovú veľmoc, keďže práve na skládky u nás mieri väčšina komunálneho odpadu – vrátane špinavého a pre charitu nevyužiteľného textilu. Preň po novom samosprávy musia zabezpečiť triedený zber.