Umelá inteligencia je všade okolo nás. Tento pojem zastrešuje celý rad techník, ktoré umožňujú strojom alebo kódu napodobniť ľudskú inteligenciu. Umelá inteligencia má pre našu spoločnosť veľký potenciál v rôznych oblastiach, v zdravotníctve, v doprave, vo výrobe, v školstve atď. O koncepcii umelej inteligencie sa už hovorí dlhé roky. Už 1936 Alan Turing publikoval svoju koncepciu univerzálneho stroja. Do kolektívneho povedomia sa dostala až v roku 1997. Bolo to v čase, keď počítač Deep Blue porazil v šachu majstra sveta Garryho Kasparova. Mária Babinská oslovila programátora Jozefa Hurtiša, ktorý sa takto porozprával s Chat GPT.
I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Umelá inteligencia napodobňuje ľudské myslenie, ale spracúva informácie rýchlejšie a presnejšie. Na vykonávanie úloh a prijímanie rozhodnutí sú systémy trénované tak, aby rozpoznali vzorce vo veľkom množstve údajov a učili sa zo skúseností. Možno si to ani neuvedomujeme, ale využívame ju v mnohých situáciách, ako sú napríklad počúvanie hudby pomocou hlasového asistenta alebo keď používame plánovač ciest, ktorý vyberie najlepšiu cestu do cieľa, či v súvislosti so spamovým filtrom elektronickej pošty, ktorý robí automaticky túto klasifikáciu. Umelá inteligencia ponúka veľa možností, aj v marketingu má využitie. Mária Babinská oslovila marketingovú manažérku Janu Čikelovú.
II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Svet si podmanila umelá inteligencia. Ako funguje táto prevratná technológia? Umelá inteligencia je z anglického artificial intelligence, je to oblasť informatiky, ktorá sa zameriava na vytváranie strojov schopných vykonávať úlohy vyžadujúce ľudskú inteligenciu. Umelá inteligencia umožňuje počítačom a programom vykonávať úlohy, ktoré predtým robili len ľudia. Stroje dokážu rozpoznávať obrázky, spracovávať prirodzený jazyk a dokonca hrať strategické hry na úrovni, ktorá presahuje ľudské schopnosti. Aj v oblasti vzdelávania má obrovský potenciál. Mária Babinská sa pozhovárala s etnologičkou profesorkou Zuzanou Beňuškovou, ktorá sa okrem vedeckej práce venuje aj pedagogickej činnosti, vyučuje na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
III. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Od rána hovoríme o umelej inteligencii, ktorá je všade okolo nás a ovplyvňuje aj našu prácu. Uplatňuje sa v mnohých rôznych oblastiach a prináša výhody a zlepšenia: Napríklad v medicíne sa využíva na diagnostiku chorôb prostredníctvom analýzy lekárskych snímok, čo pomáha lekárom stanoviť rýchlejšiu a presnejšiu diagnózu. Vo finančnom sektore pomáha analyzovať riziká, čo vedie k efektívnejším a bezpečnejším finančným operáciám. Autonómne vozidlá v doprave využívajú umelú inteligenciu na navigáciu a vyhýbanie sa prekážkam, čo by mohlo znížiť počet dopravných nehôd. V sektore služieb virtuálni asistenti s umelou inteligenciou zlepšujú služby zákazníkom tým, že odpovedajú na otázky a riešia problémy v reálnom čase. Mária Babinská tentoraz oslovila Juraja Tótha z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, či aj vo astronómii má uplatnenie.
IV.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
To bola umelá inteligencia. Samozrejme, všetko musí mať svoje pravidlá, EÚ a jej členské štáty sa usilujú o budúcnosť s dôveryhodnou a bezpečnou umelou inteligenciou, ktorá rešpektuje hodnoty a práva EÚ. Mimochodom v roku 2019 bolo založené Slovenské centrum pre výskum umelej inteligencie – slovak.AI, je to neutrálna, nezávislá a nezisková platforma.