Biopásy sú pomerne novým prvkom na našich poliach. Aj keď ich mohli poľnohospodári vytvárať už aj v minulosti, v praxi sa tak nedialo a vo väčšom začali pribúdať len vlani, keď sa stali akousi podmienkou preto, aby farmári získali vyššie dotácie za zelené opatrenia. Biopás je vlastne 8 metrov široký pás, ktorý predeľuje polia s repkou, pšenicou či jačmeňom a inými plodinami, a majú v ňom rásť rôzne rastliny, ktoré podporujú biodiverzitu, pomáhajú opeľovačom, hmyzu, vtáctvu. V praxi však najmä poľnohospodári poukazujú na to, že sa stali semenišťom burín aj priestorom pre množenie hrabošov a mnohí by ich najradšej zrušili. Na druhej strane, pre ochranárov sú dôležitým prvkom v krajine. Čo si myslíte vy? Súhlasíte, aby boli na poliach?
I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Zvýšiť biodiverzitu v krajine, priniesť útočisko pre zver, hmyz aj vtáctvo a celkovo ozeleniť krajinu. To je cieľom biopásov na našich poliach. Poľnohospodári, ktorí chcú získať vyššie dotácie za takzvané ekoschémy, ich musia vytvárať tak, aby nimi predelili rozsiahle lány polí na najviac 50 hektárové a v chránených vtáčích územiach maximálne na 20 hektárové plochy. Mnohí tak urobili a teraz poukazujú na to, že v biopásoch nielenže rastú buriny a invázne rastliny, ale množia sa tam hraboše, ktoré len tento rok zožrali úrodu za asi 13 a pol milióna eur. Vnímate biopásy na našich poliach? Ste za to, aby zotrvali, alebo vnímate ich kritiku ako oprávnenú? Biopásy máme na našich poliach vo väčšom len od minulého roka. A hoci prinášajú aj isté problémy, výsledky vo zvýšení biodiverzity sa už prejavujú aj v praxi. Jane Obrancovej to potvrdil ochranár Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.
II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. 13 a pol milióna eur. Takéto škody podľa poľnohospodárov už v tomto roku spôsobili hraboše poľné. Aktuálne je totiž tento škodca premnožený a farmári predpokladajú, že škody tak budú ešte rásť. Dôvody premnoženia pripisujú slabej zime bez mrazov a snehu, ako aj biopásom. Ide o prvky na našich poliach, ktoré majú predeliť rozsiahle lány a do krajiny priniesť biodiverzitu, čo sa podľa ochranárov darí. Farmári však tvrdia, že sa tieto pásy stali semenišťom pre hraboše. Vnímate biopásy na našich poliach aj vy? A ako sa na ne pozeráte? Súhlasíte s ich zotrvaním, alebo vidíte aj spomínané problémy? Kritika biopásv zaznieva najmä z úst poľnohospodárov. Jane Obrancovej viac prezradil aj jeden z nich, pestovateľ z Hronoviec a Želiezoviec, Robert Kovács.
III. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Na jednej strane zvýšenie biodiverzity, na druhej strane kritika pre buriny a množenie sa hrabošov. Na biopásy na poliach zaznievajú v spoločnosti rôzne názory a aj rôzne skúsenosti. Aktuálne sa tie negatívne spájajú najmä s premnožením hrabošov, ktoré podľa poľnohospodárov našli v biopásoch útočisko. Aj preto by tieto prvky z našich polí pestovatelia najradšej zrušili. Viac zistila Jana Obrancová.
IV.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Všetko ma svoje pre a proti a zrejme to platí aj pri biopásoch. Zatiaľ čo jedna strana tvrdí, že sú jedným z dôvodov premnoženia hrabošov a škôd, ktoré spôsobuje, tá druhá to popiera.