Malé, veľké, obnosené či staromódne, to sú dôvody, prečo sa zbavujeme oblečenia. Kúsky, ktoré už nenosíme, nám často zbytočne zahlcujú úložný priestor. Dnes nás preto zaujíma, ako k tomuto odpadu pristupujete vy. Triedite oblečenie a posúvate ho ďalej? Prípadne využívate špeciálne kontajnery na textilný odpad? Anketu v uliciach Trenčína robila Barbora Jurenová.
I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Máte doma plné skrine s oblečením, ktoré už nenosíte? Vo viacerých mestách funguje zber textilného odpadu prostredníctvom špeciálnych kontajnerov. Tie prevádzkuje aj Ekocharita, ktorá takto ročne vyzbiera približne 3 000 ton použiteľného oblečenia a textilu. Viac už prezradil Barbore Jurenovej jej obchodný riaditeľ Tomáš Štefančík.
II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Textilný odpad predstavuje záťaž na životné prostredie aj na rozpočty samospráv. Šatstvo, ktoré neskončí v špeciálnych nádobách či na zbernom dvore, totiž putuje na skládku komunálneho odpadu, za čo mestá a obce platia. Barbora Jurenová preto oslovila expertku na odpady pre Úniu miest Slovenska a špecialistku na odpadové hospodárstvo mesta Trenčín Zuzanu Čachovú. Zaujímalo ju, aké možnosti majú aktuálne samosprávy pri nakladaní s týmto typom odpadu.
III. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Máte doma oblečenie, ktoré nenosíte? Vo viacerých mestách aj obciach sa nachádzajú kontajnery, ktoré slúžia práve na zber textilu. Ten tak neskončí na skládke odpadu, ale dostáva opätovné využitie. Aj tento zber však sprevádzajú problémy. Podrobnosti zisťovala Barbora Jurenová.
IV.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Slovensko musí rovnako ako aj ostatné štáty Európskej únie zaviesť celoplošný systém zberu textilného odpadu od 1. januára budúceho roka.