Vnímate potrebu zvýšenia biodiverzity?

Vnímate potrebu zvýšenia biodiverzity?

Od tohto roka na našich poliach začali pribúdať nové prvky – a to v podobe biopásov. Ide o neprodukčné plochy, v ktorých majú rásť rôzne trávy, buriny, bylinky aj ďateliny. Cieľom je predelenie veľkých lánov a poskytnutie úkrytu drobným živočíchom a hmyzu, ktoré z našich polí miznú. Biopásy sú však aj novinkou, ktorá so sebou priniesla aj isté problémy, napríklad v podobe myší aj alergénov. Čo si o nich myslíte vy? Vnímate ich na našich poliach ako potrebné, alebo tiež pociťujete problémy, ktoré biopásy spôsobili napríklad v podobe alergií? Svoje názory aj skúsenosti nám môžete písať na náš facebook, Jana Obranová sa pýtala aj ľudí v uliciach.

Otázka - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Viac motýľov, čmeliakov a včiel, viac jarabíc či stehlíkov, ale aj zajacov či bažantov. Takýto účinok mali mať podľa ochranárov z dlhodobého hľadiska biopásy na poliach. Pribudli vo väčšom až tento rok, a to v značnej miere. Ako vnímate biopásy vy? Vnímate ich potrebu na našich rozľahlých poliach? O biopásoch sa naozaj pomerne dlho diskutovalo aj predtým, ako sa prijala legislatíva, ktorá ich upravuje. Podieľali sa na nej aj ochranári, a práve tí teraz vyhodnocujú prínos biopásov počas prvého roka. Ako sa teda uplatnili? Jane Obrancovej viac prezradil Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.

Otázka - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Slovensko má najväčšie pôdne bloky v celej Európskej únii – táto informácia je pomerne známa. Naše polia osiate repkou, pšenicou či kukuricou naozaj niekedy siahajú, kam až oko dovidí. A práve to je problémom. Ako jedno z riešení tento rok pribudli na naše polia biopásy. Všimli ste si ich a ako ich vnímate? Biopásy každý vníma inak, my sme sa na názor pýtali aj samotných poľnohospodárov, pre ktorých znamenajú náklady navyše, a neraz aj problémy pri využívaní veľkej techniky, ktorá sa na menších plochách horšie otáča. Jane Obrancovej svoje zhodnotenie poskytla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Otázka - III. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Až 85 percent poľnohospodárskej krajiny tento rok obohatili takzvané biopásy. Ide o neprodukčné pásy, na ktorých rastú úhory a rôzne buriny, medonosné rastliny a trávy. Tie majú poskytnúť úkryt a útočisko drobným živočíchom, vtáctvu aj hmyzu. Na druhej strane sa v nich však rozmnožili alergény aj hraboše. Ako teda s biopásmi ďalej? Téme sa venuje Jana Obrancová.

Otázka - IV. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Na potrebu zmien pri zachovaní biopásov na poliach poukazujú poľnohospodári, avšak za pravdu im dávajú aj ochranári či ministerstvo pôdohospodárstva. Cieľom je, aby fungovali efektívnejšie po všetkých stránkach a naďalej obohacovali našu krajinu.

Autor: Jana Obrancová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame