Diamant, zafír, riečna perla, rubín, smaragd, opál - to sú drahé (vzácne) kamene, teda minerály, ktoré sa vyznačujú mimoriadnou krásou. Veľmi dôležitá je ich farba, najmä čírosť a sýtosť farby. Sú aj dosť tvrdé a odolné. A typické je, že sa vyskytujú zriedkavo, pretože aj vzácnosť zaručuje ich vysokú hodnotu. Gemológia je náuka o drahých kameňoch. Gemológ študuje každý kameň, od nájdenia až po jeho vybrúsenie a vyleštenie. Mária Babinská najskôr urobila anketu. Položila otázku - páčia sa vám drahé kamene?
Otázka - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Prečo sú drahé kamene vzácne? Majú výnimočnú farbu, zriedkavo sa vyskytujú, majú dobrú tvrdosť a stálosť. Prirodzená krása a pevnosť drahokamov im akoby pripisujú nadprirodzený vznik a magickú moc. Mnohé pretrvali stáročia a svojimi osudmi sa zapísali aj do histórie. V súčasnosti poznáme viac ako 3000 rôznych minerálov, no ako drahé kamene z nich možno bežne použiť len okolo 50. Okrem nich sa pre zberateľov rarít brúsia aj ďalšie kamene, ktoré sa na denné nosenie nehodia, pretože sú veľmi mäkké a môžu sa ľahko poškodiť. Mária Babinská sa pozhovárala s Petrom Bačíkom z Katedry mineralógie, petrológie a ložiskovej geológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.
Otázka - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Diamant, zafír, riečna perla, rubín, smaragd, opál, turmalín, akvamarín atď... Oddávna sa drahé kamene považovali za symbol bohatstva a moci. Koruny sa zdobili vzácnymi kameňmi, ale aj šaty sa okrášľovali klenotmi. Drahé kamene však môže obdivovať každý, od obyčajného nadšenca, ktorý sa teší z ich krásy a histórie cez amatérskeho zberateľa až po odborníka, gemológa. Mária Babinská sa gemologičky Jany Fridrichovej z Prírodovedeckej fakulty UK spýtala, ktorým kameňom sa venuje vo svojom výskume.
Otázka - III. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Geologická stavba Slovenska, prítomnosť sopečných hornín predurčujú výskyt drahých kameňov na našom území. Drahými kameňmi sa zaoberajú gemológovia. Sú to doslova detektívi, schopní odhaliť rozdiel medzi dvoma navonok podobnými kameňmi alebo medzi prírodným kameňom a napodobeninou. Mimochodom Slovensko preslávil drahokam opál. Názov je odvodený zo staroindického slova „upala“, čiže drahý kameň. V minulosti patril medzi najluxusnejšie drahé kamene, z ktorých šperky si mohli dovoliť len najbohatšie rody, obľúbil si ho napr. Napoleon a jeho manželka Jozefína. Mária Babinská zisťovala, prečo fascinujú drahé kamene mineralóga Petra Bačíka z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.
Otázka - IV. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Veľmi zaujímavý je Ametyst, je to vraj kameň duchovna, čestnosti a pokory. Názov je odvodený z gréckeho amethystos – neopojný. Ametyst je od nepamäti považovaný za cenný drahý kameň, ktorému sa pripisovali magické vlastnosti. Fialová farba symbolizuje duchovno, preto je ametystový prsteň dodnes biskupským symbolom. Dodnes sú ozdobou mnohých kráľovských korún a korunovačných klenotov, spolu s rubínmi, smaragdami, zafírmi a diamantmi. No a Hodruša – Hámre a Banská Štiavnica spolu s Pukancom sú odvekými zdrojmi dodnes veľmi cenených ametystových drúz, ktoré sú aj v súčasnosti pýchou nejednej zbierky minerálov u nás aj v zahraničí.