V tomto roku si pripomíname 140. výročie Slovenskej ľudovej majoliky so sídlom v Modre. Preto sa Vás v dnešnej rannej téme opýtame, či poznáte modranskú keramiku, ale aj to, čím je charakteristická. Miroslav Würfl oslovil niektorých návštevníkov nášho hlavného mesta.
Otázka - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Dnes sa vás pýtame, či poznáte modranskú keramiku a či ju máte aj doma. Dôvod je úplne prozaický. Modra sa tohto roku stala členom Európskej keramickej cesty, ktorá informuje o kultúrnom dedičstve keramickej výroby a jej tradíciách. Okrem toho si pripomíname aj 140. výročie vzniku Slovenskej ľudovej majoliky v Modre. Vo výrobe sa časom menila farebnosť aj ornamenty, veď napríklad Habáni maľovali keramiku štyrmi žiarivými farbami na bielom podklade – modrou, žltou, zelenou a fialovou farbou. Miroslav Würfl o tom hovoril s historičkou keramického múzea, Agátou Petrakovičovou Šikulovou.
Otázka - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V Slovenskej ľudovej majolike už 140 rokov majstri remesla rozvíjajú zdedené tradície, rukami a srdcom tvoria keramickú dušu regiónu. Hlavnou témou dnešného rána je modranská keramika, veď každý kus je jedinečné maľované dielo. A modranská majoliková ornamentika je zapísaná aj v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Prostredníctvom rozhlasových vĺn sa teraz vrátime do závodu Slovenskej ľudovej majoliky. V Modre nahrával Miroslav Würfl.
Otázka - III. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Dnes ráno sme sa Vás pýtali, či poznáte modranskú keramiku, pretože si pripomíname 140. výročie vzniku Slovenskej ľudovej majoliky v Modre. Dielňa od svojho vzniku prešla rôznymi vývojovými etapami, ktoré však mali spoločný cieľ – zachovať jedinečné lokálne remeslo. V Modre nahrával Miroslav Würfl. Najprv oslovil majstra ľudovej umeleckej výroby, pre ktorého je veľkou inšpiráciou rukopis starých Habánov, Juraja Hanulíka.
Otázka - IV. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Nemci, Taliani, Francúzi, Gréci, Japonci, ale aj Číňania už ocenili jedinečnosť modranskej keramiky, ktorá spočíva v jej ručnom spracovaní od vytáčania na hrnčiarskom kruhu až po maľbu dekóru. Zručnosť a tvorivosť modranských keramikárov by mali byť dostatočnou zárukou, aby šírili dobré meno Slovenska po celom svete aj v budúcnosti.