Už zajtra nás čakajú voľby, je podľa vás účasť na takýchto verejných hlasovaniach dôležitá?

Už zajtra nás čakajú voľby, je podľa vás účasť na takýchto verejných hlasovaniach dôležitá?

Už zajtra nás čakajú parlamentné voľby – tentoraz predčasné. Naposledy sme svoj hlas mali možnosť odovzdať vlani koncom októbra v spojených komunálnych a takzvaných župných voľbách, predtým sme k volebným schránkam pristupovali koncom februára 2020 v parlamentných voľbách. Zajtra si tiež budeme voliť politické subjekty, ktoré chceme mať v parlamente. Naposledy sa na ich voľbe zúčastnilo asi 65 percent oprávnených voličov. Ako to bude tentoraz? Závisí len od nás. Dnes sa v téme rána budeme rozprávať o volebnej účasti a o tom, kto má právo ísť voliť a rovnako, aj právo sa nezapojiť. Ako je to s vami? Chystáte sa zajtra voliť? Považujete to za dôležité? Vaše názory, samozrejme, keďže sme v moratóriu, tak bez názorov na jednotlivé politické subjekty, nám môžete písať na náš facebook, Jana Obrancová sa pýtala ľudí v uliciach.

Otázka - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Slovensko má pred sebou parlamentné voľby, konajú sa už zajtra. Určite si mnohí z vás teraz povedali – už zas hovoria o tých voľbách. Je pravdou, že o nich v uplynulom období počúvame veľmi často, nuž, niet sa čo čudovať – ide totiž o rozhodnutie, ktoré môže ovplyvniť ďalšie smerovanie Slovenska na niekoľko rokov. Napriek tomu sa na voľbách nezúčastňujú všetci oprávnení voliči – dokonca, ani tri štvrtiny z nich. O tom, či chodíte voliť a či to považujete za dôležité, ste nám napísali aj na našom facebooku. Pripomenieme vám, kto má právo voliť a ako ma postupovať. Jane Obrancovej to vysvetlila riaditeľka odboru volieb na ministerstve vnútra Eva Chmelová.

Otázka - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Dnes ráno sa rozprávame o voľbách a o tom, či sa chystáte voliť a či to považujete za dôležité. Naposledy k volebným schránkam v parlamentných voľbách v roku 2020 pristúpilo asi 65 percent oprávnených voličov, 4 roky predtým necelých 60 percent, rovnako to bolo v roku 2012, ale napríklad v roku 1998 prišlo voliť takmer 85 percent ľudí. Ako to bude tento raz? Realitu o účasti ukáže až zajtrajší volebný deň. Na to, čo ovplyvňuje ľudí ísť či neísť voliť, sa Jana Obrancová opýtala aj politologičky Márie Kočnerovej z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Otázka - III. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

V niektorých krajinách je to povinnosť, u nás je to právo. Reč je o práve voliť a byť volený. Tí ktorí chceli využiť to druhé, kandidujú napríklad aj v zajtrajších parlamentných voľbách, my ostatný, pokiaľ máme 18 rokov a sme občanmi Slovenskej republiky, máme prvé spomínané právo – a to právo voliť. Či ho využijeme a v akej miere, to ukáže už zajtrajší deň. Viac už Jana Obrancová.

Otázka - IV. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Pôjdete voliť, alebo nie? Alebo ešte neviete? Aj to sú otázky, ktoré možno aj v týchto chvíľach riešite. Vyriešiť ich treba do zajtrajšieho dňa. Volebné miestnosti budú otvorené od siedmej do 22-hej hodiny.

Autor: Jana Obrancová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame