Mnohí kávičkári si vychutnávajú dennodenne svoj obľúbený nápoj. Každá šálka kávy však znamená aj určité množstvo kávového gruntu a za deň môžeme vyprodukovať aj 20 až 30 gramov kávového odpadu. Mladí ľudia zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Novom Meste nad Váhom, prišli z nápadom ako vyrobiť z kávy - ekologické podpaľovače - kofetky a ako využiť kávu na výrobu sviečok a mydiel. Vytvorili si študentskú firmu Coffe Punch.
Otázka - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Mladí ľudia z Evanjelického lýcea v Bratislave na Vranovskej ulici si založili študentskú firmu Clotho prostredníctvom ktorej sa rozhodli šetriť životné prostredie. Nové módne kúsky totiž vyrábajú z oblečenia v seconhandoch. Beáta Repíková sa za študentmi vybrala a porozprávala sa s nimi o ich zámere - šetriť životné prostredie pomocou odievania a módy ako aj o tom ako vyberali názov svojej odevnej študentskej firmy.
Otázka - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Dnes sa vás pýtame ako šetríte životné prostredie a v akých oblastiach života na to myslíte - lebo slovo „ekológia“ naberá v posledných rokoch čoraz viac na dôležitosti. Nie je jedno v akom prostredí žijeme. Do diania vstupujú aj umelci. Vytvorili muzikál – pod názvom Odpad je poklad pričom ekomuzikál sa stal aj súčasťou vzdelávacieho procesu na viacerých školách. Beáta Repíková oslovila najskôr herca, ktorý stvárňuje „planétu Zem - Rastislava Piška.
Otázka - III. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Dnes sa Vás pýtame ako šetríte životné prostredie a v akých oblastiach života na to myslíte? Tak napríklad žiaci v základných školách v Šenkviciach a v Modre - spolu s pedagógmi, s pracovníkmi zberného dvora v obciach a v mestách, s lektormi Občianskeho združenia Živica, ale aj s referentmi z oddelenia životného prostredia v rámci samospráv - vytvárajú rôzne projekty na to - aby sa učili napríklad čo nepatrí do komunálneho odpadu - alebo ako zaobchádzať s elekroodpadom. Beáta Repíková si všimla najskôr projekt Zelená škola v základnej škole v Šenkviciach s učiteľkou Jana Hrnčiarikovou.
Otázka - IV. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Aj v tomto školskom roku sa vo všetkých našich školách - žiaci venujú triedeniu odpadu, vytváraniu rovesníckych skupín - aby sa naučili šetriť životné prostredie a aby k jeho čistote takto už v školských laviciach aj prispeli.