Ako si trénujete mozog? Ako si udržiavate sviežu myseľ?

Ako si trénujete mozog? Ako si udržiavate sviežu myseľ?

Presne 13. júla 1944 sa narodil slávny vynálezca hlavolamov Ernő Rubik. Medzi jeho najznámejšie diela patrí svetoznáma Rubikova kocka. Asi mnohí ste už tento farebný hlavolam aspoň raz v živote skladali. Na počesť svetoznámeho Rubika sa 13. júl stal Medzinárodným dňom hlavolamov. Dnes máme rannú tému: Ako si trénujete mozog? Totiž je jasné, že ten sa stáva aktívnejším, keď sa môže niečím zaoberať. Náš mozog dokážu naštartovať aj úplne jednoduché činnosti, ktoré poznáme a máme ich radi. Mária Babinská urobila anketu.

Otázka - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ako si cvičiť mozog? Ako si dokážeme udržiavať svieže mozgové závity?  Ak si chceme trénovať mozog, musíme sa obrniť trpezlivosťou a venovať sa tomu systematicky. Náš mozog sa nezmení zo dňa na deň. Musíme tomu venovať čas. Tréningy pamäti robia v Centre Memory na Palkovičovej ulici v Bratislave. Mária Babinská sa projektovej manažérky centra Alexandry Palkovič spýtala na to, čo sú to poznávacie funkcie.

Otázka - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Dnes, 23. júla je Medzinárodný deň hlavolamov? Sen tam si potrápite hlavičku nejakým hlavolamom? Ako si cibríte mozog? Čo tak sa každý deň naučiť jedno slovo v cudzom jazyku alebo vyberte si obľúbenú osobnosť a staňte sa odborníkom na jej životopis či dielo, začnite so sudoku alebo naučte sa latinské názvy všetkých rastlín vo vašej záhrade alebo sa naučte rozpoznávať vtákov podľa spevu. Ale aj hra na hudobný nástroj je dobrý spôsob ako si cvičiť našu myseľ.

Otázka - III. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Dnes, 23. júla je Medzinárodný deň hlavolamov. 13. júla 1944 sa narodil slávny vynálezca hlavolamov Ernő Rubik. Medzi jeho najznámejšie diela patrí svetoznáma Rubikova kocka. Ako je to s vaším mozgom? Trénujete si ho? Je to veľmi dôležité, ak nenecháme mozog zlenivieť, budeme žiť dlhšie kvalitný život a znížime riziko vážnych ochorení. S mozgom je to rovnaké, ako so svalmi – môžeme ich udržiavať v skvelej kondícii, ale keď zostaneme len ležať a nebudeme ich používať, úplne zakrpatejú. Mozog musíme trénovať v každom veku. Mária Babinská zažila tréning pamäti v Centre Memory v bratislavskej Petržalke.

Otázka - IV. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Nikdy sa neprestávajte učiť – kapacita mozgu je bezodná.

Autor: Mária Babinská

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame