Elektronické zariadenia sa stali súčasťou nášho každodenného života. Už pri rannom vstávaní väčšina z nás sa pozrie na mobilný telefón, potom je to počítač v práci a neskôr si doma na laptope pozrieme, čo je nové na sociálnych sieťach, zahráme sa hru, prečítame knihu, pozrieme film, či „početujeme“ s priateľmi. Vývoj výpočtových zariadení prešiel v histórii ľudstva dlhú cestu, ale termín osobné počítače sa začal používať na konci sedemdesiatych a začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia, kedy sa prvé počítače dostali do domácností. Dnes si bez nich celé generácie nevedia predstaviť svoje fungovanie. Tatiana Šušková však natrafila aj na výnimku.
Otázka - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Prvé mechanické pomôcky ešte zo starovekého Grécka, logaritmické pravítko, počítacie stroje, zariadenia fungujúce na elektromechanickom princípe, počítač nultej, druhej a tretej generácie. História výpočtovej techniky je dlhá. Počítače 4. generácie, ktoré prišli v 80. rokoch sú tu s nami až doteraz, aj keď aj oni si prešli už veľkými zmenami. Fakt, že to, čo obsahuje náš smartfón má niekoľko tisíc násobne vyšší výkon ako počítače spred takmer 30-40 rokov je ohromujúci. Tatiane Šuškovej to potvrdil docent informatiky, vedúci múzea počítačov vo výpočtovom stredisku Slovenskej akadémie vied Martin Šperka.
Otázka - II. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
U súčasnej generácie vyvolajú úsmev na tvári, u tej staršej zasa nostalgické spomienky.
V nákupnom centre v bratislavskej mestskej časti Nové mesto si môžete až do 31. júla pozrieť výstavu približujúcu momenty vývoja a výroby výpočtovej techniky na Slovensku, s dôrazom na roky 1976 – 1977, keď vznikol systém malých elektronických počítačov. Práve na výstave Digitálne nebo položila Tatiana Šušková jej organizátorom a návštevníkom otázku či si pamätajú na svoj prvý počítač. A ako odborníci to vedeli celkom presne. Ing. Július Ormis je nielen autorom výstavy, ale aj zberateľom výpočtovej techniky.
Otázka - III. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Dnešné osobné počítače sa používajú ako pracovný nástroj, ako domáce zábavné elektrospotrebiče s prístupom na internet a so schopnosťou prehrávať a modifikovať multimediálny obsah. Slúžia tiež ako spojivo medzi ďalšími zariadeniami – prehrávačmi hudby, filmov, fotoaparátmi, televízorom a podobne. Ktovie ako by definíciu osobných počítačov z wikipédie doplnila umelá inteligencia, ktorej dnes stačí zadať jednoduchú otázku. My sme vám zadali dnes v rannej téme otázku, či si pamätáte na svoj prvý počítač a ako vám zmenil život? Ale zároveň sme spolu s vami hľadali aj odpoveď na otázku či ovládate svoj počítač alebo počítač ovláda váš život? Tatiana Šušková oslovila psychológa z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Michala Božíka a tiež sa ho spýtala – pamätáte si na svoj prvý počítač?
Otázka - IV. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Aj pri počítači platí – dobrý pomocník, zlý pán.