V Bratislave bola jednodňová konferencia národného projektu Podpora univerzálneho navrhovania. Stretli sa tu odborníci z viacerých európskych krajín a spoločne s výskumníkmi z Fakulty architektúry prezentovali príklady univerzálneho navrhovania v architektúre. Ide o priestory, ktoré nediskriminujú, ale naopak začleňujú všetkých ľudí bez rozdielu na ich vek, zdravotný stav alebo momentálnu životnú situáciu. Mária Babinská urobila anketa v uliciach. Ako by podľa vás malo vyzerať ideálne mesto? Čo vám tu chýba?
Otázka - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Výskumné a školiace centrum bezbariérového navrhovania CEDA /Center of dizajn for all/ založili v roku 2007. Spolupracujú s rôznymi organizáciami, ktoré sa venujú ľuďom so zdravotným znevýhodnením, ale aj s mestami, či obcami, pomáhajú im v riešení problémov, ktoré súvisia s prístupnosťou. Organizujú aj vzdelávacie kurzy, napríklad školili zamestnancov zariadení sociálnych služieb, aby vedeli akým spôsobom môžu prispôsobiť prostredie, aby tam klienti dokázali samostatne fungovať a nepotrebovali asistenciu. Mária Babinská oslovila Leu Rollovú z tohto výskumného centra.
Otázka - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Téma univerzálneho navrhovania je vo vyspelých krajinách už štandardom. O tom, že každý má mať právo k službám, kultúre, transportu alebo bývaniu, by sa dnes nemalo ani diskutovať. Začleňovanie osôb so zdravotným postihnutím musí byť prioritou a samozrejmosťou aj v našej spoločnosti. Prístupné mesto vytvára lepšie podmienky, nie len pre osoby so zdravotným postihnutím, ale aj pre matky s kočíkmi, cyklistov alebo seniorov. Mária Babinská sa zhovárala s Tiborom Köbölom – odborným konzultantom v rámci projektu Podpora univerzálneho navrhovania.
Otázka - III. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Dnešná téma je - Ako by malo vyzerať ideálne mesto? Čo vám vo vašom meste chýba? Úlohou výskumníkov projektu Podpora univerzálneho navrhovania je analyzovať nedostatky v slovenskej legislatíve a snažiť sa o systémové opatrenia. Cieľom je sprístupniť mesto a bývanie pre všetkých bez výnimky. Uplynulý piatok bola v Bratislave jednodňová konferencia. Odborníci, ktorí sa tam stretli sa snažia vytvoriť metodiku tvorby univerzálne prístupných budov a verejných priestorov, ktoré budú vhodnou pomôckou pre architektov, projektantov, ale aj stavebných úradníkov. Mária Babinská oslovila Zuzanu Čerešňovú - prodekanku pre vedu a výskum na Fakulte architektúry a dizajnu.
Otázka - IV. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.