Dávate použitým veciam druhú šancu?

Dávate použitým veciam druhú šancu?

Už máte vyzdobený váš dom či byt veľkonočnou výzdobou? A kupovali ste domov nové veľkonočné dekorácie alebo ste ich získali aj z druhej ruky? Od príbuzných, kamarátov či za pár drobných alebo zadarmo na rôznych výmenných podujatiach ešte stále funkčných vecí? Pýtame sa preto, že dnešnou témou rána je otázka, či ste priaznivcami tzv. cirkulárnej ekonomiky, kedy veciam, ktoré už doma nepotrebujete alebo nechceme, ale stále sú funkčné, dokážete dať ešte druhú šancu. Ak je odpoveď na našu otázku negatívna rozhodli sme sa vás dnes ráno inšpirovať prečo to tak spraviť. O možnostiach platforiem výmeny nepotrebných, ale stále funkčných predmetov Tatiane Šuškovej najskôr povedala spoluzakladateľka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky Ivana Maleš.

Otázka - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Predmety, ktoré sú pre niekoho nepotrebné, nemusia skončiť v odpade, ale môžu ďalej poslúžiť iným ľuďom. V dnešnej rannej téme sa rozprávame o tom, či dokážete dať veciam druhú šancu. Spôsoby ako tak urobiť sú rôzne, ale v zahraničí už bežne fungujú tzv. re-use centrá – alebo centrá opätovného použitia. Jeden človek veci daruje a nový majiteľ sa im za nízky poplatok poteší. Koľko takýchto centier máme na Slovensku povedala Tatiane Šuškovej Ivana Maleš z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.

Otázka - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Byt nie je nafukovací a nie všetko sa doňho zmestí. Často treba urobiť miesto novým veciam, ale čo s tými staršími, použiteľnými a ešte funkčnými vecami? Je dobré ak existujú miesta a ľudia, ktorí im dokážu dať druhú šancu. Na Slovensku máme zatiaľ len dve centrá opätovného použitia – v Trnave komunitné a v Bratislave mestské. Aké veci do nich prichádzajú? Tatiane Šuškovej najskôr v Trnave povedala pracovníčka centra Jana Kováčová.

Otázka - III. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ťažíme zdroje, odnášame ich na opačný koniec sveta, kde sa z nich vyrábajú výrobky.... Tie zasa putujú na iný koniec sveta, kde ich spotrebitelia nakúpia, použijú a vyhodia – tak vzniká odpad, ktorý končí na skládkach, v spaľovniach či pohodený  voľne v prírode. Ekonomický model súčasnej spoločnosti je predovšetkým zatiaľ lineárny. Ale moderným nielen pojmom, ale aj prístupom je cirkulárna ekonomika. Tatiana Šušková sa o ňom rozpráva s Martinou Čechovou, projektovou manažérkou cirkulárnej ekonomiky spoločnosti OLO.

Otázka - IV. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Takéto systémové kroky v hospodárení s potenciálnym odpadom umožňujú obyvateľom miest získavať alebo nakupovať veci s druhej ruky. Pomáha sa tak nielen zraniteľným skupinám obyvateľstva, ale významne sa znižuje aj forma odpadu a zbytočné plytvanie zdrojmi na výrobu nových predmetov. A o tom je cirkulárna ekonomika, o ktorej sme sa rozprávali v dnešnej rannej téme. A snáď sme vás aj inšpirovali prečo by nemali ešte stále dobré veci končiť v kontajneroch.

Autor: Tatiana Šušková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame