Mokrade Malých Karpát

Mokrade Malých Karpát

V prírode je mokraď miesto, ktorého existencia je podmienená prítomnosťou vody. Podľa definície zákona o ochrane prírody a krajiny ide o územie s močiarmi, slatinami alebo rašeliniskami, vlhkú lúku, prírodnú tečúcu vodu a prírodnú stojatú voda, vrátane vodného toku a vodnej plochy s rybníkmi a vodnými nádržami.

Príroda nás však dokáže stále prekvapovať a ponúknuť nám mokraď nielen pri vodných zdrojoch, ale aj hornatom teréne Malých Karpát. Tatiana Šušková sa v sprievode Andrey Janíčkovej a Róberta Pétera zo skupiny Malokarpatských lesoochranárov vybrala do lesov nad Limbachom.   

Mokrade Malých Karpát 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Pomáhajú zachovávať rozmanitosť živých organizmov, fungujú ako prirodzené čističky, zadržiavajú vodu v krajine, dokážu slúžiť ako kontrolný mechanizmus povodní a ochrany pred eróziou. Zoznam  užitočných funkcií mokradí v krajine by sme mohli postupne rozširovať ďalej.

Civilizačné trendy posledného storočia vo svete no najmä v Európe, žiaľ, často viedli k premene a aj  likvidácii existujúcich mokradí. Našťastie dnes si ich význam v prírode zodpovední uvedomujú a snažia sa ich ochrániť. Chráni ich medzinárodný Dohovor o mokradiach, známy aj ako Ramsarská konvencia a mokrade majú dokonca svoj Svetový deň, ktorý pripadá na 2. februára.

V slovenskej databáze Centra mapovania mokradí je v súčasnosti evidovaných:
22 medzinárodne významných lokalít, 72 národne významných mokradí, 467 regionálne významných mokradí a 1 050 lokálne významných mokradí.

Tá, ku ktorej kráča Tatiana Šušková v sprievode Róberta Pétera a Andrey Janíčkovej zo skupiny Malokarpatských lesoochranárov na kopci Krakavec nad Limbachom síce do tohto zoznamu zatiaľ nepatrí, ale pre miesto, kde sa nachádza má neoceniteľný význam. 

Mokrade Malých Karpát 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Na neobyčajné miesta v „obyčajných kopcoch“ Malých Karpát nás dnes zaviedla Tatiana Šušková v sprievode Róberta Pétera a Andrey Janíčkovej zo skupiny Malokarpatských lesoochranárov.

Autor: Tatiana Šušková, Foto: myslovakia.sk

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame