Územie Biskupických luhov bolo v minulosti intenzívne pretvárané silou vôd Dunaja a neskôr aj činnosťou človeka. Práve naša veľrieka zohrala vo vývoji územia najdôležitejšiu úlohu. Lužné lesy na tomto území dnes predstavujú jedny z posledných zachovaných plôch pôvodne oveľa rozsiahlejších luhov vyrúbaných najmä výstavbou vodného diela Gabčíkovo. Okrem typických lužných lesov sú tu predmetom ochrany tiež karpatské a panónske dubové lesy, prirodzené stojaté vody a krovinové porasty na vápnitom podloží. Biskupické luhy sa nachádzajú v katastrálnom území Ružinova aj Podunajských Biskupíc. Spolu s turistickým sprievodcom Ivorom Švihranom sa tam vybral aj Miroslav Würfl.
Biskupické luhy 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vraciame sa do prírody, do Biskupických luhov, na chránené územie európskeho významu. Kontrast veľmi vlhkých a suchých biotopov na pomerne malej ploche je zárukou pre obrovskú druhovú pestrosť rastlinstva a živočíšstva s výskytom mnohých vzácnych a ohrozených druhov. Zaujímavosti v lužnom lese neďaleko Podunajských Biskupíc objavoval Miroslav Würfl spoločne s turistickým sprievodcom Ivorom Švihranom.
Biskupické luhy 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Dnes sme boli v Biskupických luhoch len kúsok od nášho hlavného mesta na prechádzke s turistickým sprievodcom Ivorom Švihranom a Miroslavom Würflom. Sami sa presvedčili, že nádherné prírodné scenérie v tomto chránenom území sa naozaj oplatí vidieť na vlastné oči.