Na to, aby sme dodali našim jedlám lahodnú hubovú chuť, nemusí byť zákonite hubárska sezóna. Dokazujú to nadšenci z občianskeho združenia Drž hubu, ktorí pred tromi rokmi založili vertikálnu hubovú farmu na pestovanie húb s rovnakým názvom.
Do hubového sveta sa tento týždeň v Kulináriu vyberieme s Tatianou Šuškovou, ktorá ale chcela, predtým ako zistí ako pestovanie húb v urbárnom prostredí funguje, vyriešiť s jedným zo zakladateľov farmy Jurajom dilemu - huby alebo hríby.
Pondelok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Na to, aby huby rástli do krásy, nepotrebujú dážď ani les. Perfektne sa im darí v Novej Cvernovke, kde skupinka nadšencov založila vertikálnu hubovú farmu Drž hubu. Začínajú od Petriho misky a hubové substráty s mycéliom pri vhodných podmienkach na farme uložené v policiach začínajú v priebehu pár dní plodiť. K zakladateľom občianskeho združenia Drž hubu, ktoré sa snaží o popularizáciu jedlých húb, ale aj myceliovych materiálov, ktoré aktívne skúma patrí architekt Juraj Hariš. Dnes sa s Tatianou Šuškovou v Kulináriu porozprávajú o hlive, ktorú ľudia okrem šampiňónov poznajú asi najčastejšie.
Utorok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Tohtotýždňové Kulinárium vonia po hubách, za ktorými sme sa vybrali na vertikálnu farmu do Novej Cvernovky v Bratislave. Jej zakladatelia tu rôzne druhy húb pestujú v v substrátoch a ako potvrdil Tatiane Šuškovej Juraj Hariš urobiť to tak môže ktokoľvek aj v domácich podmienkach.
Streda
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Občianske združenie Drž hubu je skupina mladých profesionálov z rôznych vedných odvetví s cieľom využívať potenciál mykológie a pestovania húb ako inovatívneho, ekologického a obnoviteľného prístupu k výrobe materiálu, ktorý možno využiť na širokú škálu produktov od gastronómie, cez módu a dizajn až po stavebníctvo.
V Kulináriu sa samozrejme zaujímame najmä o gastronomický aspekt ich pôsobenia, ale Tatianu Šuškovú zaujímalo aj ako vznikol atraktívny názov združenia. Vysvetľuje architekt Juraj Hariš.
Štvrtok
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tak ako huby v zákutiach lesa vyrastajú aj po Slovensku nevšedné a pestré komunity. Patrí k nim aj skupina mladých profesionálov z Bratislavy z rôznych vedných odvetví, ktorí sa snažia využívať potenciál mykológie.
Huby nielen pestujú, ale s nimi aj experimentujú. Napríklad sa ich usilujú využívať na výrobu myceliových materiálov, ktorú sú šetrné k životnému prostrediu. V rámci osvety organizujú workshopy ich klonovania, množenia mycélia a výroby hubových násad. Tatiana Šušková sa na hubovej farme Držhubu s Jurajom Hiršom dnes zastavila pri policiach, kde sa celý proces inšpirácie svetom húb začína.
Piatok
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.