Potrebu samostatného a zmysluplného života pociťujú aj ľudia so zdravotným znevýhodnením. Chcú žiť nezávisle, rozhodovať o vlastnom živote, prevziať zodpovednosť za seba a svoje rozhodnutia.
Tento spôsob nazerania na zdravotné postihnutie je základným východiskom filozofie nezávislého života, pretože podľa nej sú ľudia s postihnutím najlepší experti na vlastné potreby a sami najlepšie vedia, ako riešiť svoje problémy. A v napĺňaní cesty k nezávislému životu im pomáhajú osobní asistenti.
Tento týždeň pre nás Tatiana Šušková pripravila Dobrú radu o osobnej asistencii a do problematiky ju uviedli Jozef Blažek z Agentúry osobnej asistencie a Andrea Madunová, predsedníčka občianskeho združenia Belasý motýľ.
Pondelok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Osobná asistencia je jedna z foriem pomoci poskytovaná ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím. Ako sociálna služba je však výnimočná preto, že užívateľ, teda, osoba s postihnutím nie je trpeným objektom, ako je to často v prípade klasickej opatrovateľskej alebo ošetrovateľskej starostlivosti, keď musí prijímať pomoc len v rozsahu, ktorú mu niekto iný určí, ale pri osobnej asistencii si človek so zdravotným postihnutím sám určuje, akú pomoc potrebuje, v akom rozsahu ju potrebuje a akú pomoc chce využiť.Utorok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Osobná asistencia je jeden zo spôsobov kompenzácie dôsledkov zdravotného postihnutia. Umožňuje človeku s postihnutím viesť relatívne nezávislý a samostatný život vo svojej domácnosti, byť rovnoprávnym členom rodiny, študovať, pracovať alebo byť iným spôsobom prínosom pre spoločnosť. Kto sa môže stať prijímateľom osobnej pomoci?Streda Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Aký vzťah sa vytvára medzi klientom a asistentom aj napríklad vo veľmi intímnom prostredí domácnosti Tatiane Šuškovej povedali Jozef Blažek z bratislavskej Agentúry osobnej asistencie a Andrea Madunová z organizácie Belasý motýľ.Štvrtok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Nezávislosť a samostatnosť, možnosť rozhodovať o svojom živote, prevzatie zodpovednosti za svoj život, aktívny prístup k životu a riešeniu svojich osobných záležitostí. To sú základné osobnej asistencie pre človeka s ťažkým zdravotným postihnutím, o ktorej hovoríme tento týždeň v Dobrej rade. Tatiane Šuškovej o ďalších benefitoch viac povedali Andrea Madunová z občianskeho združenia Balasý motýľ a Jozef Blažek z organizácie Agentúra osobnej asistencie.Piatok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zakladateľ osobnej asistencie a riaditeľ švédskeho inštitútu nezávislého života vozíčkar Adolf Ratzka povedal: Nezávislý život neznamená, že chceme robiť všetko sami, nikoho nepotrebujeme, alebo chceme žiť v izolácii. Nezávislý život znamená, že požadujeme rovnaké možnosti a kontrolu v našom každodennom živote, aké považujú za samozrejmé naši zdraví blízki, susedia a priatelia. Sme úplne obyčajní ľudia, ktorých spája potreba cítiť sa užitoční, rešpektovaní a milovaní.“ A to je podstatné pre každého človeka, bez ohľadu na jeho zdravotný stav.