Elektrina - pomocník aj zabijak

Elektrina - pomocník aj zabijak

Elektrina je dobrým pomocníkom, no môže sa prejaviť ako tichý zabijak. Elektrina nemá farbu, ani vôňu, nevydáva zvuk, len tak si prúdi. No, vie byť aj veľmi nebezpečná. Mária Babinská oslovila člena prezídia  Slovenského elektrotechnického zväzu Igora Papíka, ktorý je revíznym technikom v Jadrovej elektrárni v Mochovciach.

Pondelok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Tento týždeň hovoríme o elektrine, ktorá prúdi všade okolo nás. Je to náš veľký pomocník, ale treba byť pri kontakte s ňou veľmi opatrní, môže nám ublížiť. Elektrina patrí k mladším fyzikálnym odborom. Prvý zdroj elektrického prúdu zostrojil taliansky vynálezca Alessandro Volta v roku 1799. Mária Babinská sa s členom prezídia Slovenského elektrotechnického zväzu Igorom Papíkom rozprávala o bežnej výmene žiarovky.

Utorok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

V súčasnosti je pre nás úplne bežné stlačiť vypínač či zapnúť rýchlovarnú kanvicu atď. Elektrina je výdobytkom modernej doby, je to fyzikálny jav. Prvé počiatky zaznamenanej elektrickej energie siahajú približne do obdobia 600 rokov pred Kristom. Vtedy známy filozof, matematik a astronóm Táles z Milétu pozoroval zaujímavý úkaz. Keď trel kúsok jantáru o zvieraciu srsť či suchú handru, dokázal priťahovať ľahké predmety ako slamu alebo perie. Pre gréckeho filozofa išlo o novú, dovtedy nepoznanú silu. Jav nevedel pomenovať ani vysvetliť. Dnes už vieme, že išlo o statickú elektrinu. Celý týždeň vám radíme ako máme pristupovať k elektrine, môže to byť aj tichý zabijak. Mária Babinská oslovila člena prezídia Slovenského elektrotechnického zväzu Igora Papíka. Spýtala sa ho na elektrický rozvádzač. Veľmi dôležité je, aby sme sa kedykoľvek vedeli dostať k tejto elektrickej skrinke.

Streda Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Náš svet je plný elektrických drôtov, zástrčiek a spotrebičov. Život bez elektriny si dnes nevieme predstaviť. Celý týždeň hovoríme v dobrej rade o tomto fyzikálnom jave. Samozrejme, poukazujeme aj na to, že vie byť nebezpečná a musíme byť opatrní. Mária Babinská sa zhovárala s členom prezídia Slovenského elektrotechnického zväzu Igorom Papíkom. Najskôr mu položila otázku, aký by mal byť dobrý elektrikár.

Štvrtok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Varíme na elektrickom sporáku, používame počítač, môžeme  naštartovať auto, svetlo nám svieti v domácnosti, ale aj na ulici atď....elektrická energia môže mať rôzne podoby. Kým sa objavila elektrina, ako ju poznáme dnes, prešla dlhá cesta. Až v 16. storočí Wiliam Gilbert použil slovo „elektrina“ v súvislosti so svojimi výskumami magnetizmu. Potom sa týmto fyzikálnym a prírodným javom zaoberali viacerí vedci, bádatelia a fyzici. Za vynálezcu prvého generátora elektrického prúdu sa označuje Thomas Alva Edison, pričom šlo o jednosmerný prúd. Jeho konkurentom bol známy Nikola Tesla, ktorý experimentoval so striedavým prúdom. Práve ten sa dnes používa a je ideálny na prenos elektriny na veľké vzdialenosti – celkovo trvalo dlhé roky od pozorovania elektriny vo forme magnetickej sily po jej využitie na prvý vynález – žiarovku. Pred nami je posledná časť dobrej rady. Mária Babinská získala ďalšie informácie od člena prezídia Slovenského elektrotechnického zväzu Igora Papíka, ktorý je revíznym technikom v Jadrovej elektrárni v Mochovciach.

Piatok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Toľko informácie o elektrine, na budúci týždeň sa budeme venovať predškolskej výchove detí.

Autor: Mária Babinská

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame