Jedovatá príroda – čo nám môže pri pobyte v prírode ublížiť

Jedovatá príroda – čo nám môže pri pobyte v prírode ublížiť

Hovorí sa, že príroda je mocná čarodejka. Tak ako to však platí v pozitívnom slova zmysle, keď dokáže jej liečivá sila pomôcť, tak treba myslieť aj na druhú stranu mince - totiž prípady, keď nám môže aj uškodiť... Aké jedy na nás číhajú v prírode? Tento týždeň sa o nich bude Tatiana Šušková rozprávať s vedúcou Národného toxikologického informačného centra Univerzitnej nemocnice Bratislava, ktoré poskytuje 24 hodinovú konzultačnú službu pre odborníkov, aj laickú verejnosť – s doktorkou  Silviou Plačkovou.

Pondelok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Aj keď nám príroda v týchto letných dňoch ukazuje asi svoju najkrajšiu podobu, netreba poľaviť v obozretnosti, pretože mnohé lákavo vyzerajúce kvety a plody môžu poškodiť naše zdravie. O rastlinných toxínoch v prírode sa v Dobrej rade Tatiana Šušková zhovára  s vedúcou Národného toxikologického informačného centra Univerzitnej nemocnice Bratislava s Dr. Silviou Plačkovou. K otravám rastlinnými toxínmi najmä pri zámene podobných rastlín.

Utorok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Tento týždeň sa v Dobrej rade rozprávame – o odvrátenej strane prírody. Nie, že by sme vás od výletov do prírody chceli odradiť, iba upozorňujeme čím všetkým sa môžeme v prírode priotráviť... Včera sme hovorili najmä o častej zámene listov medvedieho cesnaku s listami konvaliniek a jesienky. Teraz v letnom období sa budú meniť bohaté kvety bazy čiernej na obľúbené a využívané bobule. Vedúca Národného toxikologického informačného centra Univerzitnej nemocnice v Bratislave doktorka Silvia Plačková však Tatianu Šuškovú v ďalšej časti Dobrej rady upozornila.

Streda Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

U Slovákov je jedným z najčastejších a najobľúbenejších motívov výletov do prírody zbieranie húb. Aj keď ide o chutné doplnenie  jedálnička, otravy hubami patria v letnom a jesennom období k najčastejšie konzultovaným prípadom Národného toxikologického informačného centra Univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktoré poskytuje 24-hodinovú konzultačnú službu. V súvislosti s touto témou si Tatiana Šušková pozvala k mikrofónu jeho vedúcu doktorku Silviu Plačkovú.

Štvrtok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Na bratislavské telefónne číslo 5477 4166 Národného toxikologického informačného centra Univerzitnej nemocnice v Bratislave volávajú odborníci aj laici. Počet telefonických konzílií z roka na rok stúpa. Ktoré z nich sa najčastejšie týkajú stretnutia s toxínmi zo živočíšnej ríše? Tatiane Šuškovej povedala viac vedúca centra  doktorka Silvia Plačková.

Piatok Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Nezabudnite - Národné toxikologické informačné centrum Univerzitnej nemocnice Bratislava poskytuje 24 hodinovú konzultačnú službu pre odborníkov, ale aj laickú verejnosť. Na budúci týždeň poradíme, aj s pomocou pediatričky, ako sa v lete starať o malé deti.

Autor: Tatiana Šušková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame