Ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím na Slovensku stále pribúda. Preto sa im počas tohto týždňa v dobrých radách budeme venovať. Dalibor Uhlár sa pýtal Márie Hrehovej z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny – kto je považovaný za osobu s „ťažkým zdravotným postihnutím“.
Rady pre ťažko zdravotne postihnutých - 1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
A ešte doplníme, že po splnení uvedeným podmienok o nadobudnutí právoplatnosti o preukaze, bude treba úradu predložiť identifikačný preukaz, prípadne pas alebo povolenie na pobyt. Vyhotovenie preukazu je bezplatné. A ešte niečo - ťažké zdravotné postihnutie nie je to isté, čo invalidita. Človek, ktorý je uznaný za invalidného, nemusí byť uznaný aj za ťažko zdravotne postihnutého a naopak.
Zdravotné postihnutie je poškodenie zdravia zapríčinené ochorením alebo úrazom. Ťažké zdravotné postihnutie spôsobuje funkčnú poruchu v rozsahu aspoň 50%. Funkčná porucha je nedostatok telesných, zmyslových alebo duševných schopností, o ktorom možno predpokladať, že bude trvať dlhšie ako 12 mesiacov. Dalibor Uhlár sa pýtal Márie Hrehovej z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny – kedy má, a teda môže fyzická osoba navštíviť lekár a požiadať a preukaz zdravotne ťažko postihnutého.
Rady pre ťažko zdravotne postihnutých - 2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V dobrých radách sa tento týždeň venujeme osobám s ťažkým zdravotným postihnutím. Včera sme si povedali, kto a ako posudzuje takúto osobu resp. žiadateľa o preukaz „ŤZP“. Čo však robiť, ak bolo fyzickej osobe doručené nepriznanie preukazu s ťažkým zdravotným postihnutím. Pýtal sa Dalibor Uhlár - Márie Hrehovej z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny.
Rady pre ťažko zdravotne postihnutých - 3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Od 1. júla tohto vstúpila do platnosti novela zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Legislatívna úprava prináša viaceré zmeny, napríklad, sadzba za hodinu osobnej asistencie sa zvýši o jedno euro. Zvýšila sa aj hranica ochrany príjmu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím pri príspevku na opatrovanie pre plnoletú fyzickú osobu na dvojnásobok. Dalibor Uhlár sa Márie Hrehovej z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny pýtal – od akých poplatkov môžu byť oslobodené osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.
Rady pre ťažko zdravotne postihnutých - 4. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V dobrých radách sme sa tento týždeň venovali osobám s ťažkým zdravotným postihnutím, pretože ich z roka na rok pribúda. Dnes si vybrané otázky zrekapitulujeme. Dalibor Uhlár sa pýtal Márie Hrehovej z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny – kto je považovaný za osobu s „ťažkým zdravotným postihnutím“.
Rady pre ťažko zdravotne postihnutých - 5. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Na záver len na pripomenutie - od 1. júla tohto roku vstúpila do platnosti novela zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Legislatívna úprava prináša viaceré zmeny, napríklad, sadzba za hodinu osobnej asistencie sa zvýši o jedno euro. Zvýšila sa aj hranica ochrany príjmu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím pri príspevku na opatrovanie pre plnoletú fyzickú osobu na dvojnásobok. V pondelok v dobrých radách zmeníme tému a budeme sa pripravovať na zimu. Presnejšie zameriame sa na domové a bytové okná.