Knihy sprevádzajú Jarmilu Trungelovú po celý život. V roku 1981 sa vydala a presťahovala do Mane, obce v okrese Nové Zámky. Práve hľadali knihovníčku a tak sa prihlásila. Najskôr začala pracovať dobrovoľne, keď však v roku 1987 dali do užívania nový Kultúrny dom, získala miesto knihovníčky, ktorému je verná dodnes. S Hanou Michalčíkovou začala Jarmila Trungelová aj trochu overovať spomienky koľko kníh mali na začiatku a koľko ich je v knižnici dnes.
Čo živí a čo teší folkloristku Jarmilu Trunelovú I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Za desiatky rokov, čo v Mani žije a vedie Miestnu knižnicu, neunikla Jarmile Trungelovej žiadna z udalostí spojených s tradičnou slovenskou ľudovou kultúrou. Len nedávno sa predstavila ako spoluorganizátorka známych Požitavských folklórnych slávností, ktoré si tento rok, aj za účastí Rádia Regina, pripomenuli už 35. ročník. Jarmila Trungelová sa tešila z úspechu Folklórnej skupiny Dolina, kde je organizačnou vedúcou, ale aj z ďalších súborov z obce - Detského folklórneho súboru Dolinka či Máňanskej muzičky. Až keď tú atmosféru v Mani zažijete na vlastné oči, budete mať pocit, že folkloristom je tu každý. Hana Michalčíková sa aj na to pýtala Jarmily Trungelovej.
Čo živí a čo teší folkloristku Jarmilu Trunelovú II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Ak chcete zažiť nefalšovanú radosť z folklóru, oceniť ľudové umenie tak, ako ho predvádzajú Maňania, určite aspoň raz si do tejto juhoslovenskej obce v okrese Nové Zámky nájdite cestu. Pochopíte, ako vzniká Studnica histórie a ľudovej kultúry a akí ľudia ju píšu.