Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií je na Slovensku viac ako 94 tisíc astmatikov. Astma je jedno z najrozšírenejších chronických ochorení a u detí je najčastejším neprenosným ochorením. Pri príležitosti nedávneho Svetového dňa astmy sa však alergológovia a imunológovia, zamýšľali nad tým, ako čo najskôr podchytiť alergické ochorenie, ako ho účinne liečiť a zabrániť tak jeho progresii do astmy. Téma zaujala Janku Bleyovú. Najskôr oslovila prof. Petra Pružinca, hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva pre klinickú imunológiu a alergológiu.
Od alergie k astme I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Alergológovia imunológovia bijú na poplach: situácia s alergiami a astmou je na Slovensku čoraz vážnejšia. Počet pacientov každým rokom zásadne pribúda, osobitne v detskej populácii. Obrazne povedané aj v tomto prípade je namieste odporúčanie hasiť požiar v zárodku a nie až, keď sa rozhorí do nekontrolovateľných rozmerov. Na mysli mám pochopiteľne včasnú liečbu alergických prejavov, aby neprerástli hoci do život ohrozujúcich astmatických záchvatov. Alergologička MUDr. Jaroslava Orosová reaguje najskôr na otázku Janky Bleyovej, prečo je dôležité začať s liečbou alergie, čo najskôr?
Od alergie k astme II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pri včasnom odhalení alergie je dôležitá nielen spolupráca pediatrov a špecialistov, ale aj rodičov. Profesor Peter Pružinec totiž zo svojej klinickej praxe vie, že práve deti predstavujú populáciu, kde má včasné zachytenie a liečenie alergií najväčší zmysel.