Možno ste sa už aj vy stretli s pojmom presná, precízna, alebo personalizovaná medicína. Zjednodušene povedané je to forma medicíny, ktorá využíva informácie o ľudských génoch, bielkovinách, prostredí a životnom štýle na prevenciu, diagnostiku a liečbu chorôb. Aj pri takejto zjednodušenej definícii je jasné, že bez vedcov, bez laboratórií, bez bádania, skúmania a vyhodnocovania systémom pokus - omyl, by súčasná medicína, nebola tam, kde je. RNDr. Ján Sedlák, DrSc. z „Nadácie Výskum rakoviny“ však v rozhovore s Jankou Bleyovou zdôraznil, že úspechy modernej medicíny, zďaleka nie sú „iba“ výsledkom úsilia vedcov.
Aká je spolupráca poradní, pacientskych združení, vedcov a zdravotníkov? I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Slovom rakovina sa voľakedy označovali takmer všetky nádorové ochorenia a takmer všetky boli nevyliečiteľné. Boli akýmsi „nezvratným synonymom smrti“. Dnes je síce veda, výskum a vôbec medicína ma inej úrovni, ale na viaceré podoby rakoviny, lekári ešte stále nemajú k dispozícii účinnú liečbu. MUDr. Matej Hrnčár aktuálnu situáciu v onkológii, v rozhovore s Jankou Bleyovou bez obalu popísal týmito slovami.
Aká je spolupráca poradní, pacientskych združení, vedcov a zdravotníkov? II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vedci v laboratóriách na celom svete, hľadajú nové možnosti liečby tých najzávažnejších diagnóz. Obrazne povedané dennodenne ponúkajú lekárom nejaké účinné terapeutické možnosti. Aj preto sú namieste slová onkológa MUDr. Andreja Vranovského o nádeji a výzvy, aby sa pacienti nevzdávali.