Ešte pár rokov dozadu mnohí Slováci vnímali chrípku, ako niečo banálne a neškodné. Možno až „covidová pandémia“ - nemilosrdne obnažila realitu. A tá vôbec nie je ružová. Na Slovensku totiž na následky sezónnych respiračných infekcií, ročne zomrie viac ako 2 500 ľudí. Na druhej strane podľa údajov OECD má Slovensko najnižšiu zaočkovanosť proti chrípke v rámci krajín EÚ. Vakcinácia sa pritom odporúča najmä starším ľuďom, pacientom s chronickými ochoreniami, ale aj tehotným ženám a malým deťom. Téme sa venuje Janka Bleyová. Najskôr však oslovila pneumologičku. ftizeologičku MUDr. Katarínu Dostálovú. Zaujímalo ju totiž aj to, ktorý zápal pľúc je nebezpečnejší: vyvolaný vírusmi, alebo baktériami.
Pneumónie a pneumokoky 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V dospelej populácii sú na respiračné ochorenia azda najvnímavejší starší ľudia a najmä ľudia žijúci v zariadeniach sociálnych služieb. Zaujímavé sú preto výsledky prieskumu o očkovaní v spomínaných zariadeniach. Kým 23 % z nich, hlási vyše 90 % zaočkovanosť proti pneumokokom a 35 percentnú proti chrípke až 26 % zariadení má v tomto roku, nulovú zaočkovanosť proti pneumokokovej infekcii. Janka Bleyová sa preto Ivany Vanackej z Odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja opýtala, či tieto očkovania v zariadeniach sociálnych služieb nie sú povinné tak, ako boli v minulosti.
Pneumónie a pneumokoky 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Očkovanie proti pneumokokom je na zvážení každého z nás. Predsa len ešte jeden argument: Riziko hospitalizácie v dôsledku pneumokokoveho zápalu pľúc, stúpa priamo úmerne s vekom, pričom u ľudí nad 80 rokov je výskyt takmer 6-krát vyšší, než u mladších.