Možno ste si cez víkend - pri príležitosti Svetového dňa cievnych mozgových príhod - aj vy pripomenuli ochorenie, ktoré často bez varovania, za pár sekúnd dokáže človeka premeniť na ľudskú trosku. Práve kvôli závažným dôsledkom porážok, vznikla vo svete iniciatíva FAST HEROES, alebo ak chcete: Rýchli hrdinovia. Pri záchrane ľudí rozhoduje totiž čas. O tom je vlastne filozofia projektu: Naučiť deti rozpoznávať základné príznaky cievnej mozgovej príhody a najmä to, ako majú správne zareagovať, ak niekto v ich okolí dostane mŕtvicu. Téme sa venuje Janka Bleyová. Slovo dala najskôr takpovediac „duši“ spomínanej iniciatívy na Slovensku - ambasádorke Ľubici Fidesovej.
Rýchli hrdinovia - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Atmosféra v aule Gymnázia Angely Merici v Trnave, bola v predvečer Svetového dňa cievnej mozgovej príhody nabitá očakávaním, napätím a obrovskou škálou emócií. Išlo totiž o záchranu ľudského života. Simulovaný hovor dieťaťa na tiesňovú linku, príchod záchranárov, vyšetrenie muža s porážkou i jeho odvoz na urgentné pracovisko - pripomínali zábery z akčného filmu. Školákov zaujalo aj rozprávanie neurologičky MUDr. Martiny Chovancovej, ktorá s nimi okamžite nadviazala bezprostredný kontakt. Dlhovlasá, štíhla lekárka im pútavo priblížila príznaky porážky, ale dokonca sa jej podarilo presvedčiť deti, že keby sa niečo také udialo v ich rodine - boli by to oni, ktorí by mohli zachrániť svoju starú mamu, alebo starého otca.
Rýchli hrdinovia - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Na Slovensku - vďaka iniciatíve FAST HEROES - vo viacerých rodinách pribudli príbehy so šťastným koncom. Podpísali sa pod ne deti, ktoré sa vzdelávali hravou formou o pomoci ľuďom postihnutým cievnou mozgovou príhodou. Aj to je dôvod, prečo sa s Jankou Bleyovou - tejto mimoriadne dôležitej téme - budeme v našom vysielaní ešte venovať.