Ticho lieči

Ticho lieči

V zdravotníckych zariadeniach sa akosi podvedome správame potichu a nehlučne. Napokon, či si to uvedomujeme, alebo nie stále platí výrok, že aj ticho lieči. Lenže, nie je  na „jiskách“, či v nemocničných izbách s ležiacimi pacientmi ticho „iba ilúzorne?“ Viaceré zistenia a prieskumy zahraničných vedcov, totiž dospeli k záveru, že hluk v našich zdravotníckych zariadeniach násobne prevyšuje únosnú mieru. Téme sa venuje Janka Bleyová, zaujímalo ju aj, aké sú hladiny hluku, ktoré nás už ohrozujú. Najskôr oslovila otorinolaryngológa Doc. Miroslava Tedlu.

Ticho lieči I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

V súčasnej pretechnizovanej modernej dobe sa hluk stáva našim úhlavným nepriateľom. Napokon, ako ste pred chvíľou počuli, ani  pacienti na jednotkách intenzívnej starostlivosti, nie sú voči hlučnému prostrediu imúnni, Vedci zistili, že hluk na nich vplýva, dokonca aj keď sú v umelom spánku. Čo s tým? Existujú riešenia na zníženie hlučnosti v prostredí nemocníc?  Pokračuje Janka Bleyová.

Ticho lieči II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

A ešte jeden údaj zo štokholmského Inštitútu pre výskum stresu dobrá akustika vraj znižuje stres až o 11%. Nazdávam sa, že riešenie na znižovanie hluku v našich zdravotníckych zariadeniach by určite uvítali nielen samotní pacienti, ale aj preťažení a vystresovaní zdravotníci.

Autor: Janka Bleyová, Foto: myslovakia.sk

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame