Ak vás bodne komár, často nestihne ani cicať vašu krv a už po ňom plesnete dlaňou. Na rozdiel od komárov má však kliešť v svojich hryzadlách doslova malú chemickú továreň. Jeho sliny obsahujú anestetiká, ktorými vpich znecitlivie a má v nich aj látku proti zrážaniu krvi. Samotné vpichnutie by však nebolo tragédiou, keby nás tieto drobné živočíchy neohrozovali na zdraví a v prípade vírusovej infekcie aj na živote. Infekciám, ktoré prenášajú kliešte, sa viac venuje Janka Bleyová...
Kliešte prenášajú infekcie - 1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Kliešte sa neriadia kalendárom. Ak sa teplota vzduchu drží niekoľko dní po sebe nad desiatimi stupňami, preberú sa a vylezú zo skrýš. Teplo a vlhkosť vzduchu ovplyvňujú ich aktivitu a výskyt. V posledných rokoch sa dokonca neboja ani chladnejších tatranských výšok. Kliešte prenášajú vírusy a baktérie, ktoré ohrozujú človeka viacerými chorobami. U nás je to najčastejšie už spomínaná lymská borelióza a encefalitída.
Kliešte prenášajú infekcie - 2. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ak sa počas víkendu vyberiete do prírody, vašimi ťažko viditeľnými spoločníkmi môžu byť aj kliešte. Malá rekapitulácia: dobre sa oblečte a obujte, zoberte si so sebou účinný repelent a najmä nezabudnite si kontrolovať telo, či sa na vás nebodaj neprisal nejaký kliešť.