29. jún je Medzinárodný deň Dunaja a podunajské krajiny sa zapájajú do spoločných osláv rieky.
My sa na symbol integrácie Európy, ktorým Dunaj je, pozrieme najskôr ako na prírodný živel, ktorý nám veľa dáva, ale aj môže zobrať. Zaspomíname si na rok 1965, keď Žitný ostrov postihla ničivá povodeň. Vyčíňanie rozvodnenej rieky si pripomenieme v Štúrove, ktoré leží priamo na Dunaji. Martin Jurčo sa najprv na spomienky opýtal priamo na dunajskom moste pamätníka Jozefa Slabáka.
Dunaj, to nie sú len povodne, ale aj inšpirácia - 1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Bezmála 53 700 ľudí bolo evakuovaných, 3 910 domov úplne zničených a ďalších 6 180 poškodených, 250 kilometrov ciest a 70 km železníc zaplavených, úroda zničená na 94-tisíc hektároch pôdy. To je smutná bilancia povodní spred päťdesiatich rokov na Žitnom ostrove. Je len zvláštnou zhodou náhod, že pri tejto živelnej katastrofe neprišiel o život jediný človek.
Na Dunaj sa dá pozerať aj inak. Brehy druhej najväčšej európskej rieky ponúkajú možnosti na rozvoj turistického ruchu, ale sú aj inšpiráciou pre výtvarníkov, skladateľov, či spisovateľov. Veď taký obrovský prírodný živel sa musí vpečatiť do duše umelca. A aj keď v našich podmienkach nevznikli také diela ako Smetanova Vltava, nájdeme v dejinách umenia nejedno dielo, ktoré vzniklo ako priama inšpirácia Dunajom. Pokračuje Martin Jurčo.
Dunaj, to nie sú len povodne, ale aj inšpirácia - 2. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Dunajské inšpirácie v rôznych druhoch umení sme si pripomenuli s Martinom Jurčom pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa Dunaja. Dunaj považovaný za symbol integrácie Európy. Po Volge je Dunaj druhou najdlhšou riekou Európy s celkovou dĺžkou 2860 km. Povodie, z ktorého zbiera a odvádza vody do Čierneho mora, má rozlohu 817 tisíc km2, čo predstavuje skoro desatinu celej Európy a zahŕňa spolu 18 krajín.
Na fotografii vpravo pamätník Jozef Slabák a Július Juhász z Mestského múzea v Štúrove.