Karpaty sú plné príbehov zaviatych časom. Spájajú sa s dávnymi hradmi, železnicami či bunkrami, ale aj s ľuďmi. Na potulkách karpatskými lesmi často natrafíte na čistinky s prameňom uprostred lesa, na ktorých rastú staré ovocné stromy. Čo robia ovocné stromy v lese? Keď sa prizriete bližšie kameňom zarasteným v tráve, všimnete si zvyšky múrov pivníc a domov, v ktorých kedysi žili ľudia - „huncokári“, ktorí pred dvomi storočiami prišli do Karpát, aby sa živili prácou v lese. Kto boli títo ľudia a aký bol ich príbeh? Aj na to odpovedajú miesta oživujúce ich históriu v Modre – Piesok, ktoré navštívila Tatiana Šušková v sprievode Jiřího Vitáloša z neziskovej organizácie Barbora.
Po stopách huncokárov I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Oblasť Malých Karpát je jedinečná svojou históriou spätou s etnografickou skupinou Huncokárov. Sami seba označovali za „horských ľudí“ a na našom území mali zaviesť moderný spôsob ťažby dreva. Žili rozptýlene v horských oblastiach, výnimkou však bolo osídlenie v Modre – Piesku, kde sa sústredilo viac spoločenstiev. Práve v tejto lokalite sa ich potomkovi Jánovi Grausovi, predsedovi občianskeho združenia Potomkovia Huncokárov podarilo svojpomocne zrekonštruovať starý rodičovský dom a vytvoriť tak priestor na stretávanie sa s ostatnými potomkov huncokárov. Tatiane Šuškovej o histórii svojich predkov povedal.
Po stopách huncokárov II. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Víkendové letné podujatie v lone malokarpatskej prírody - Huncokárske slávnosti 2023 Modra – ktoré pripravilo mesto Modra v spolupráci s občianskym združením Huncokári na Piesku v lesnom prostredí Zochovej chaty sa začínajú sa v piatok 21. júla. V sobotu 22.7. je pripravený hlavný program na lúke pri Mestskej vile spolu s výstavou o živote Huncokárov - pôvodných obyvateľov Piesku. Na svoje si prídu milovníci histórie, peších vychádzok alebo tunajšieho geoparku Malé Karpaty a nebudú chýbať ani aktivity pre deti. Trojdňové slávnosti zavŕši nedeľná Svätá omša.