V hlavnom meste v minulom roku pribudli dve krásne mestské záhrady, ktoré rozšírili nielen množstvo zelene pre obyvateľov mesta, ale vrátili do našej metropoly aj kus histórie. Hovoríme o Kochovej a Prüger-Wallnerovej záhrade. Obe boli desiatky rokov zatvorené a neprístupné.
Prüger-Wallnerova záhrada vznikla na konci 19. storočia, keď si na severovýchodnom svahu kopca s Horským parkom začali bohatí mešťania stavať vily. Nesie názov po rodine Prüger-Wallnerovcoch, majiteľoch vychýrených hotelov Carlton a Savoy. Prüger-Wallnerovci si postavili vilu na vyvýšenom mieste na severnom konci Havlíčkovej ulice, ktorá stojí dodnes. Príbeh rodiny by mohol slúžiť aj ako námet filmu, Tatiane Šuškovej to povedala Zuzana Stanová z Metropolitného inštitútu Bratislava a dlhoročná aktivistka za záchranu záhrady.
Prüger-Wallnerova a Kochova záhrada - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Pred chvíľou sme navštívili v hlavnom meste Prüger-Wallnerovú záhradu v areáli Horského parku, teraz zamierime do Starého mesta Meste nad Palisádami. Dlhé roky zatvorená Kochova záhrada vznikla zarovno s Kochovým sanatóriom popri starej vinohradníckej ceste. Doktor Karol Koch dal sanatórium postaviť v rokoch 1929-1930. Celý areál je historicky chránená pamiatka. Tajomný kus zelene v srdci mesta dlhé roky chátral za zamknutými bránami. Vďaka iniciatíve mesta je dnes opäť skultivovaným verejným priestorom. Tatiana Šušková sa tam vybrala s hlavnou koordinátorkou projektu obnovy Kochovej záhrady Zuzanou Stanovou.
Prüger-Wallnerova a Kochova záhrada - I. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ak sa teda vyberiete do Kochovej či Prüger-Wallnerovej záhrady, nájdete tam nielen vzácnu zeleň, ale aj kus histórie spojenú so zlatým obdobím Prešporka či medzivojnovej Bratislavy.