Zlepšiť starostlivosť a sociálne začlenenie seniorov, najmä tých, ktorí trpia Alzheimerovou, Parkinsonovou či inými chorobami. To je hlavný cieľ projektu niCe-life, do ktorého sa zapojilo šesť európskych krajín. Desiati partneri z Poľska, Česka, Rakúska, Slovinska, Talianska a Slovenska sa snažia spolupracovať, vymieňať si skúsenosti a hľadať nové spôsoby starostlivosti o staršiu časť spoločnosti. Aké nedostatky v tejto oblasti má naša krajina? Na konferencii v Bratislave sa bola pozrieť Štefánia Turyová, ktorá oslovila projektovú manažérku Kristínu Sás Lulajkovú.
Zlepšenie starostlivosti o chorých seniorov Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Podľa Kristíny Sás Lulajkovej je problémom Slovenska jednak legislatíva a tiež mentalita ľudí, ktorá spočíva v opatrnosti skúšať moderné prostriedky. S projektom by chceli pokračovať a na základe lokálnych akčných plánov skúšať aplikáciu nových zariadení.
V medzinárodnom projekte niCe-life, ktorý hľadá prostriedky ako zlepšiť starostlivosť o chorých seniorov, je zapojená aj Slovenská Technická univerzita v Bratislave. Zabezpečuje technickú podporu a vývoj zariadení pre mestskú časť Petržalka a mesto Varšava. Zariadenia majú priamo monitorovať spôsob fungovania klientov sociálnych zariadení na ich izbách. Ich úlohou je predísť zraneniam či nepríjemných situáciám, a to práve zabezpečením rýchlejšej reakcie ošetrovateľov. O testovaní zariadení v mestskej časti Petržalka, sa Štefánia Turyová rozprávala s Jakubom Lüleyom z STU v Bratislave.
Realizácii myšlienky zjednodušiť a zlepšiť starostlivosť o starších pacientov musí predchádzať legislatívna zmena.