Nepatrí nikomu a zároveň patrí každému kto sa ho naučí...a jeho v ýhodou je že sa dá zvládnuť 5-10 krát rýchlejšie ako iný cudzí jazyk...
Esperanto vzniklo pred viac ako 135 rokmi s cieľom byť pomocným jazykom v medzinárodnej komunikácii a fungovať ako nadnárodný dorozumievací prostriedok.
Na Slovensku sa esperantu darí pomerne dobre – aj keď počet aktívnych členov nie je vysoký, vo viacerých ohľadoch sme dokonca na špičke v celosvetovom meradle.
Napríklad Letná škola esperanta sa stala od svojho vzniku v roku 2007 najväčšou školou esperanta na svete. Slovenská učebnica „Esperanto priamou metódou“ vyšla už v 35 jazykoch a stala sa tak najprekladanejšou učebnicou esperanta na svete. A združenie Edukácia@Internet vytvorilo svetovo najpoužívanejšiu online platformu na učenie sa tohto jazyka, ktorá má vyše 250.000 registrovaných užívateľov z vyše 200 krajín sveta.
O obľúbenosti esperanta vo svete, ale aj blížiacom sa celosvetovom kongrese esperanta, ktorý bude vo virtuálnom priestore spájaný práve zo Slovenska sa Tatiana Šušková zhovára s dlhoročným zanieteným esperantistom Petrom Balážom.
V Novej Dubnici si dajú štvrodňové virtuálne rande esperantisti z celého sveta Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Slovensko ako malá krajina teda spojí esperantistov z celého sveta.
Podľa doterajších čísiel prihlásených bude Nová Dubnica v dňoch 17.-24. júla spájať viac ako 1 500 ľudí z 93 krajín sveta.
Napriek tomu, že v každej sa hovorí iným národným jazykom vďaka esperantu si budú rozumieť všetci.