Skládka chemického odpadu v mestskej časti Bratislava- Vrakuňa zaberá približne 4 a pol hektára územia na rozhraní častí Vrakuňa a Ružinov. Toto miesto bolo pôvodne suché rameno malého Dunaja, ktoré v 60.- tych a 70.- tych rokoch Chemické závody Juraja Dimitrova zaviezli nepotrebným odpadom z výroby. Dnes sa tam nachádza až 120 tisíc metrov kubických chemického odpadu.
Nebezpečné chemikálie znečisťujú už aj zásobáreň pitnej vody na Žitnom ostrove, kam ročne podľa prieskumu vytečie až 3 miliardy litrov kontaminovanej vody.
Ako pokračuje sanácia skládky odpadu v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa v súčasnosti ?- o tom sa Marcela Jedináková rozprávala s ekologickým aktivistom a obyvateľom Vrakune Milanom Šindlerom.
Skládka chemického odpadu v mestskej časti Bratislava - Vrakuňa 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
K dnešnému dňu sa odhaduje, že zo skládky chemického odpadu v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa je kontaminovaných asi 150 miliónov metrov kubických podzemnej vody. Znamená to, že v najbližšom okolí skládky, najmä vo Vrakuni a Podunajských Biskupiciach, je voda už oficiálne nevhodná na pitie a rovnako aj na akékoľvek úžitkové účely.
Spôsob sanácie skládky jej ohraničením betónovým múrom, o ktorom sa hovorí už niekoľko rokov, však problém znečistenia vody nerieši. – povedala Marcele Jedinákovej Alena Trančíková zo sekcie pre kvalitu a ochranu vôd a životné prostredie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.
Skládka chemického odpadu v mestskej časti Bratislava - Vrakuňa 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V súčasnosti podľa hydraulických modelov oblak kontaminovanej vody siaha až 8 kilometrov do Žitného ostrova. Znamená to, že okrem samotnej skládky už máme aj veľké územie zamorené kontaminovanou vodou. Kontaminácia vody samozrejme klesá so vzdialenosťou ale keďže sa ešte prítok nečistôt nezastavil, tak každým dňom ich koncentrácia stúpa a mrak pokračuje ďalej smerom do našej najväčšej zásobarne vody - Žitného ostrova.
.