Nepoznané klenoty hlavného mesta
Eden, Arkádia, rajská záhradka či záhrada lásky alebo ostrov blaženosti - ľudia všetkých kultúr odpradávna túžili po stratenom raji. Práve záhrady boli symbolom božského spasenia na onom svete a súčasne symbolom pozemského šťastia. Parky a záhrady, ktoré vznikli v minulosti ako unikátne spoločné diela človeka a prírody, predstavujú dnes kultúrne bohatstvo našej krajiny a sú súčasťou nášho kultúrneho dedičstva. Označujeme ich ako historické záhrady. Čo ovplyvnilo ich osud v Bratislave a okolí - na to sa Miroslav Würfl najskôr opýtal krajinnej architektky Tamary Reháčkovej.
Bratislavské historické záhrady - 1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Na svahoch dnešnej Partizánskej ulice v Bratislave sa začiatkom 20. storočia rozprestierali vinice a ovocné sady. Kochovu záhradu tu založili v rokoch 1932 a 1933 ako súčasť Kochovho sanatória. Tento prírodný unikát v centre hlavného mesta - napriek tomu, že momentálne patrí ministerstvu vnútra - už niekoľko rokov zarastá. Miroslavovi Würflovi to potvrdila aj krajinná architektka Tamara Reháčková.
Bratislavské historické záhrady - 2. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Historické záhrady sú nenahraditeľným fenoménom kultúrnej krajiny. Predstavujú obrovské dedičstvo zveľaďované našimi predkami, a preto je potrebné ich chrániť. Verme, že to tak bude aj v prípade Kochovej záhrady v Bratislave.