Slávne ženy Bratislavy

Slávne ženy Bratislavy

Na mesto a jeho históriu sa dá pozerať vždy inou optikou. Juliana Gaálová sa na našu Bratislavu pozerá alternatívne. Ako akreditovaná sprievodkyňa cestovného ruchu sa vždy usiluje nájsť nový uhol pohľadu, ako priblížiť naše mesto atraktívnejšie. S radosťou rozpráva historky, legendy, šťavnaté klebety, ktoré odzrkadľujú atmosféru vtedajších čias, krásu mesta a jeho života. A všimla si, že hoci sú ženy v histórii vždy prítomné, v oficiálnych dokumentoch zmienky o nich nájdeme oveľa menej ako v prípade mužských historických postáv. Možno aj preto prechádzka Slávne ženy Bratislavy v rámci série Alternatívne mestské prechádzky patrí k najobľúbenejším a najnavštevovanejším. Tak vyberme sa spolu aj my so sprievodkyňou Julianou Gaálovou po stopách výnimočných žien Bratislavy. Začíname na rušnom a dnes frekventovanom mieste.

Slávne ženy Bratislavy - 1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Predlohou drobnej secesnej ornamentálnej výzdoby Modrého kostolíka je ruža - kvet spojený s legendou o sv. Alžbete. Svätá Alžbeta Uhorská je však len jednou z mnohých významných a výnimočných žien histórie Bratislavy.

Slávne ženy Bratislavy - 2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Otcovia, či zakladatelia mesta, radní, či hradní páni, starostovia, primátori... Všimli ste si už, že v súvislosti s históriou mesta, či mestečka sa vždy spomínajú mužské mená, ktoré sa zaslúžili o vybudovanie, či prosperitu sídla? História však pozná aj mená výnimočných žien, ktoré majú spoločné to, že istým spôsobom tvorili dejiny mesta a ovplyvnili jeho vzhľad. Sprievodkyňa cestovného ruchu Juliana Gaál im dáva priestor v zaujímavej prechádzke Slávne ženy Bratislavy, ktorá je jednou zo série Alternatívnych mestských prechádzok.

Prechádzka Slávne ženy v Bratislave v podaní Juliany Gaálovej spája historické doby, spoločenské vrstvy a rôzne národnosti - medzi ženami stretnete sväticu, údajnú bosorku, panovníčku, matky, karieristky, Židovku aj katolíčku, Maďarku aj Rakúšanku. Spoločné majú to, že istým spôsobom sa podieľali na tvarovaní dejín mesta a ovplyvnili aj jeho vzhľad. Najbližšia prechádzka bude v stredu 5. októbra o 17.30 hod. so začiatkom pri Modrom kostolíku. Treba sa však vopred zaregistrovať prostredníctvom Facebooku, pretože počet miest je obmedzený.

Autorka: Tatiana Šušková Foto: TASR - Pavel Neubauer

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame