Staré odrody ovocných stromov sa v posledných rokoch stali módou. Ich chute sú totiž jedinečné. Štvrťstoročie nevyužívaný ovocný sad v osade Španie, ktorá je súčasťou Novej Bošáce, už tri roky postupne revitalizuje a znovu obhospodaruje Občianske združenie Pangea. Po sade sa poprechádzala aj Iveta Pospíšilová.
Záchrana ovocných pokladov - 1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Počas rokov obnovy hospodárenia tu vysadili 150 mladých preštepených stromov starých odrôd nielen jabloní a hrušiek, ale aj višní, čerešní, sliviek. Vzniká tak akási galéria starých odrôd, v ktorej žije spoločne mladé so starým. Momentálne tu majú asi 1 700 jabloní. Projekt na záchranu starých odrôd vytvorili dobrovoľníci aj v Starej Turej.
Mapovaniu, ošetrovaniu a záchrane starých odrôd ovocia sa nevenujú len potulní sadári, ako sám o sebe hovorí Ľudo Vašš z občianskeho združenia Pangea. Štátna ochrana prírody v Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty spoločne s Technickou univerzitou vo Zvolene a dobrovoľníkmi z rôznych združení sa tejto téme aktívne venuje tiež.
Záchrana ovocných pokladov - 2. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ak vás téma zaujala a chceli by ste sa o starých odrodách ovocia dozvedieť viac, ochutnať ich či zúčastniť sa na varení jablkového lekváru, naplánujte si na najbližší víkend výlet do Bošáce.