Dobrá rada tentokrát patrí všetkým rodičom, starým rodičom, ktorí nechcú deťom zakazovať internet, ale pritom chcú, aby dieťa vedelo, kde sú hranice jeho používania, slušnosti a aké nebezpečenstvo na nich číha. Prečo je potrebné hovoriť o kyberšikane? Pýtala sa Martina Švirlochová Mira Drobného, zakladateľa združenia pre rozvoj informatizácie Slovenska e-Slovensko a autora knihy Kyberšikanovanie.
Kyberšikana - 1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
A to by malo byť pre nás dospelých varovným signálom. Dve tretiny obetí vie, kto je agresor. Najčastejšie je to niekto zo školy, okolia, alebo známy z internetu. A pritom len veľmi malé percento o radu prosí rodiča.
Každé dieťa sa môže stať obeťou, ale i páchateľom, preto si treba všímať akúkoľvek zmenu jeho správania. To je ďalšia z dobrých rád, ktorá by nemala rodičov vyplašiť, ale skôr je to dôvod na zamyslenie. Najmä nad tým, čo robia naše deti na internete. Často totiž zažívajú celkom iný spôsob šikanovania, ako sme poznali my vo svojom detstve, a to kyberšikanu. Martina Švirlochová zisťovala, čo by si rodičia mali všímať na svojom dieťati. Hovorí Miro Drobný, spoluautor príručky Kyberšikanovanie.sk. Aké zmeny správania napovedajú, že by práve to naše dieťa, mohlo byť šikanované prostredníctvom internetu?
Kyberšikana - 2. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Čo by mal rodič urobiť, keď zistí, že jeho dieťa niekto šikanuje prostredníctvom internetu. Alebo naopak, keď je v pozícií agresora naše dieťa. Pýtala sa Martina Švirlochová Mira Drobného, autora knihy Kyberšikanovanie, zo združenia eSlovensko.
Kyberšikana - 3. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Kyberšikanovanie zažívajú dospelí, ale aj deti. Tie vedia veľmi dobre nájsť citlivý bod, inakosť spolužiaka a opakovane urážať, poškodzovať, hanobiť. Internet je len novým zdrojom ako na to. Už sme v predchádzajúcich častiach s Martinou Švirlochovou a s Mirom Drobným zo združenia eSlovensko a riaditeľom projektu Zodpovedne.sk hovorili, že kyberšikanovanie sa týka každého, kto používa internet.
Kyberšikana - 4. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Na záver Martina Švirlochová rekapituluje: s kyberšikanou sa môže stretnúť ktokoľvek - či už v pozícií obete, agresora, svedka. Úlohou rodiča je reagovať okamžite. Rodič musí byť dieťaťu oporou, byť na jeho strane - aj keď s určitou mierou, citlivo sledovať jeho činnosť na internete. Jedna z dobrých rád znela: skúste si predstaviť, čo by ste v danej situácií chceli počuť vy a presne to povedzte svojmu dieťaťu. Pokračuje Miro Drobný z eSlovensko.
Kyberšikana - 5. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.