V gulagoch končili aj Česi a Slováci

V gulagoch končili aj Česi a Slováci

Tento rok uplynulo 70 rokov od uväznenia známeho spisovateľa Alexandra Solzenicyna a 50 rokov od vydania jeho diela Súostrovie gulag. Vieme, že to bola prelomová kniha, pretože pomenoval zločiny, ktorých sa dopúšťal stalinský režim. My si dnes pripomenieme aj Slovákov a Čechov, ktorí kedysi trestaneckými tábormi gulag prešli. Podľa zistení odborníkov to bolo len po roku 1945 vyše 7-tisíc Slovákov. Konkrétne osudy mapuje už štvrťstoročie publicista Peter Juščák. Soni Gyarfašovej povedal aj o tom, čo spája stovky príbehov, ktoré zachytil.

V gulagoch končili aj Česi a Slováci - 1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Dnes sa hovorí najmä o ľuďoch, ktorí boli odvlečení do gulagov v roku 1945. Prví občania Československej republiky sa tam však dostali už v roku 1939, krátko po rozbití Československa. Práve v druhej časti rozprávania si pripomenieme ich osudy.

Možno ste ani nevedeli, že do Stalinových gulagov sa dostali niektorí občania Československa už v roku 1939. Pri najťažších bojoch na Dukle a pri oslobodzovaní Slovenska bojovali práve väzni z gulagov. Išlo prevažne o obyvateľov Podkarpatskej Rusi, ktorí po oklieštení a rozbití Československa a pripojení Podkarpatskej Rusi k Maďarsku utekali do Sovietskeho zväzu. Namiesto prijatia ich tu čakali vykonštruované obvinenia za špionáž a paragraf polárny kruh. O príbehoch tých, ktorí prežili Stalinove gulagy, aby sa mohli zapojiť do boja proti Hitlerovi, nám povie viac Soňa Gyarfašová.

V gulagoch končili aj Česi a Slováci - 2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Autorka: Soňa Gyarfašová foto: 777jew

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame