Veľké rieky predstavovali odjakživa riziko povodne. Dunaj na tom nebol ináč. Rieka sa vylievala a zaplavovala okolité územie počas celej jeho histórie. Miestni s tým viac menej počítali. Iná však bola situácia na Dunaji v roku 1965. Táto povodeň bola najväčšou povodňou na Dunaji z hľadiska celkového objemu povodňovej vlny. Dĺžkou trvania nemala v histórii obdobu. A neobvyklá bola aj dĺžka povodňová situácia trvala v Bratislave od marca do júla 1965. O príčinách, priebehu a následkoch sa Hana Michalčíková rozprávala s hydrologičkou Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave Hanou Hlaváčikovou.
Ubehlo 60 rokov od historickej povodne na Dunaji I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Ešte stále je dosť žijúcich pamätníkov na túto ničivú povodeň. Rok 1965 bol nezvyčajne mokrý. Od konca marca často a výdatne pršalo. Do polovice júna zažili ľudia niekoľko povodňových vĺn. K bohatým zrážkam sa nakoniec pridalo topenie alpských ľadovcov. V Bratislave kulminoval Dunaj s prietokom 9 400 kubických metrov za sekundu. V Patinciach a Čičove v Komárňanskom okrese už hrádze nevydržali. Podľa obecnej kroniky tu vznikla 86 metrov široká trhlina, cez ktorú sa na Žitný ostrov valilo každú sekundu 1200 kubíkov vody. Hana Michalčíková sa pýtala hydrologičky Hany Hlaváčikovej z SHMÚ, ako takáto udalosť ovplyvnila ich prácu.
Ubehlo 60 rokov od historickej povodne na Dunaji II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Voda je živel. Berie, aj dáva. Ľudia, ktorí po stáročia obývali Podunajskú nížinu nezutekali ani po obrovských záplavách v júni 1965. V strachu o holý život, našli v sebe silu zabojovať. Pomoc našli u vojakov, policajtov, železničiarov, dobrovoľníkov z celého Československa. V Komárne ešte dlho po povodni visel na jednom z domov nápis pre evakuantov. Radi Vás privítame v Gottwaldove. Mnohí to využili a niektoré priateľstvá pretrvali roky. Ale aj strach z vody, hoci ako sme počuli od hydrologičky Hany Hlaváčikovej, možností ako povodniam zabrániť, pribúda.