Meno Karola Zaya by sme mohli zaradiť do 18. a 19. storočia, do dejín evanjelickej cirkvi. S týmto rodom je spojený Uhrovec a obec Bučany. Otcom Karola Zaya bol Imrich. Toleroval výučbu slovenského jazyka v škole v Uhrovci, kde učil otec Ľudovíta Štúra - Samuel Štúr. Jeho syn Karol bol generálnym inšpektorom evanjelickej cirkvi a chcel národnostne jednotné Uhorsko. Spočiatku sa Ľudovítom Štúrom priatelil a chcel ho získať pre uhorskú myšlienku. A tam sa ich cesty rozišli. Aj to sme sa mohli dozvedieť v rámci Noci múzeí a galérii v Kultúrno-spoločenskom centre v Bučanoch. Martinovi Jurčovi povedal viac historik Štefan Gaučík zo Slovenskej akadémie vied.
Karol Zay a Bučany I.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Hovoríme o Karolovi Zayovi a lokalitách, kde žili. Okrem Uhrovca a Bučian im patrili aj ďalšie miesta. Keď žili vo svojom kaštieli v Bučanoch, najbližšie sa väčšia komunita evanjelikov nachádzala v Horných Zeleniciach. Aj preto tam bol v roku 1792 postavený kostol, na ktorom sa finančne spolupodieľali aj Zayovci. Aj oni pravidelne merali cestu z Bučian do Horných Zeleníc.
Žiaľ, kaštieľ v Bučanoch je dnes už v takom dezolátnom stave, že sa bude dať sotva opraviť. Našťastie, hrobka Zayovského rodu je v Bučanoch obnovená a doplnená je aj pamätnou tabuľou. O vzťahu Karola Zaya a Ľudovíta Štúra povedal Martinovi Jurčovi historik Štefan Gaučík zo Slovenskej akadémie vied.
Karol Zay a Bučany II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zaujímavosťou je práve osobnosť Karola de Vitte, ktorý bol priateľom Karola Zaya a je pochovaný v spomínanej hrobke Zayovcov v Bučanoch. Karol bol synom Karolíny rodenej Artnerovej – spoločníčky Márie Zayovej.