Prácu maliarov izieb pozná dôverne väčšina z nás. Boli, sú a zrejme aj dlho budú potrební. Predstavte si však, že existujú aj iní maliari. Rovnako remeselne zruční, ale dnes využívaní len minimálne. Sú to maliari písma, niekedy im hovoríme aj písmo maliari. Je ich síce málo, ale niektorí zostali svojej profesii verní. Pokračuje Hana Michalčíková.
Písmomaliarstvo je už takmer zabudnuté povolanie I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Krása, kreativita, zručnosť - to všetko sa musí snúbiť v jednom, ak sa niekto chce celý život venovať profesii maliara písma. Neľahkej, dnes trochu zabudnutej, ale stále zaujímavej. Písmo maliari plánujú, rozmiestňujú a maľujú písmená podľa špeciálnych požiadaviek, ale stále platných pravidiel. Práca s prvkami ako sú čiary, priestor, masa, farba, rozvrhnutie a maľovanie písmen na predmety a vzorkovací materiál, prešli dlhým vývojom a mnohými zmenami. Vie o nich detailne aj Dušan Cigánik z Udiče na Považí, ktorý sa maľovaniu písma venuje 54 rokov. Hanu Michalčíkovú zaujímalo, či písmená maľovali podľa šablóny.
Písmomaliarstvo je už takmer zabudnuté povolanie II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V každej práci, ako sme aj dnes zistili zo skúseností Dušana Cigánika z Udiče na Považí, treba, aby nás pohltila celých. Aby sme si dokázali posúvať hranice nevyhnutnosti, hľadali krásu a vedeli dokázať majstrovstvo práce originálnym spôsobom.