Bolí vás hlava, zuby, nohy, chrbtica ? Skôr, než sa vyberiete k lekárovi celkom prirodzene zamierite do lekárne. A vraciate sa s tabletkami, ktoré uľavia od bolesti. Naši predkovia to také jednoduché nemali- namiesto liekov si pomáhali bylinkami a tie základné si každý pestoval doma.
No vedeli ste napríklad , že už v starých civilizáciách - Číne Mezopotámii a Egypte pracovali chirurgovia s drevenými dlahami, ľanovými obväzmi a tampónmi? A tiež, že najväčší rozvoj farmácie priniesla renesancia? Aj o tom sú dejiny lekárnictva, ktorým sa dnes budeme venovať s Hanou Michalčíkovou.
Tekovské múzeum v Leviciach mapuje dejiny farmácie v regióne 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tak ako existujú staré kuchárske knihy, ktoré skrývajú recepty na prípravu chutných jedál, existujú aj knihy úplne iných receptov, ktoré nelahodia žalúdku gurmánov, ale slúžia na uzdravenie. Doslova unikátnou možno nazvať knihu receptov z roku 1727, ktorá obsahuje viac ako 800 návodov na prípravu rôznych liečiv a bola majetkom najstaršej slovenskej lekárne na Hrade Červený kameň. Aj v Leviciach sa môžu pochváliť vzácnymi zbierkami predmetov z historických lekární. Nájdete ich v Tekovskom múzeu , kde majú stálu expozíciu o dejinách lekární v regióne už od roku 1969. Navštívila ju aj Hana Michalčíková.
Tekovské múzeum v Leviciach mapuje dejiny farmácie v regióne 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V Tekovskom múzeu v Leviciach , v expozícii venovanej dejinám lekárnictva nie je núdza o návštevníkov a nie sú to len študenti zdravotníckych škôl, alebo budúci farmaceuti, ale aj obyčajní návštevníci múzea, ktorí sa radi nechajú preniesť na chvíľu časom a vychutnať si atmosféru lekárne minulého storočia. Lieky nám síce už neponúkne, ale fantáziu a predstavivosť určite povzbudí.